Už je to rok a pořád nic

Že je obezita zdravotní problém, ne estetický, tvrdím už dávno. A ne jen z vlastní zkušenosti, neboť až takový tlustý jsem nebyl. A z přátel a známých, kteří se nebáli se mnou o tom mluvit, se nejeden přiznal, jaké má zdravotní potíže a nepříjemnosti a jak mu jeho kila či desítky kilogramů navíc ztěžují běžný život. A nyní se k tomu přidala hotová katastrofa.
 

Tlustí lidé si často stěžují, jak na se ně ostatní, ti s méně kily, často divně koukají. Přiznám se, že i já mám tu tendenci lidi s kily navíc hodnotit. I když to, kdy „kila navíc“ znamenají hezké oblinky a kdy již nevkusné tukové polštáře na všemožných místech, může být individuální. Každému se líbí jiní lidé, někomu „vychrtliny“, jinému plnoštíhlí a někdo doslova letí na tlusté postavy.

Ale když jsem byl pár krát konfrontován s osobami, které si všimli můj pohled, který nevyjadřoval obdiv, spíše údiv a překonali svůj vnitřní hněv a dovolili vyměnit si pár vět, byly překvapené tím, co jsem jim řekl.

„Klouby, srdce, vysoký tlak? Bolesti hlavy, bolesti zad? Diabetes?“

Většinu z těch lidí tvořily ženy ve středním věku a byli překvapené do jedné. Čekali cosi o kráse, vkusu, nevkusu a otylosti. Jak říkám, krása je subjektivní kritérium a jak kdo vypadá, je věc jeho – a jeho partnera, pokud je s tím spokojen.

Ale já si neumím představit, že bych dlouhodobě žil se ženou, která má dvacet či třicet kilo více, než je normální, nebo bylo normální před dvaceti lety. A ne jen proto, že se mi líbí více ženy štíhlé, jak plnoštíhlé a už vůbec ne tlusté. A ne proto, že by si taková žena myslela, že bych ji podváděl s těmi štíhlými.

Pro mě by byl problém podzim života trávit vozením partnerky po doktorech a řešením zbytečných problémů, způsobených tak moderně dnes nazývanými „civilizačními chorobami“. Nemluvě o ceně léků na všechny neduhy doprovázející metabolický syndrom, vysoký krevní tlak, dušnost, bolesti hlavy, bolesti kolen, a mnoha dalších, které na první pohled nejsou vidět, ale mohou způsobovat další komplikace, jako například vysoký cholesterol či cukrovka. A komplikace může způsobit i současná léčba těchto neduhů.

Jsem přesvědčen, že mnohým takovým problémům lze předejít a to celkem jednoduše. Jistě, není vůbec jednoduché změnit svůj životní styl, upravit stravování či opustit stresující zaměstnání nebo změnit bydliště. Nic není povinné, ani přežití. Ale pokud si někdo začíná uvědomovat, jak mu dosavadní životní styl, práce a způsob stravování ubírá ze zdraví a začíná komplikovat život, nebylo by načase vážně se zamyslet, jak to všechno změnit a namísto pohodlí a peněz se začít orientovat na zdraví a pohodu?

Zejména nyní, kdy novodobá choroba, povyšována médiemi nad všechny ostatní závažnější a smrtelnější, seká zejména starší, trpícími mnohými chorobami srdce, trávení a dýchání. Jako kdyby „náhodou“ těmi, které doprovázejí obezitu. A není to jen můj výmysl, už se tyto informace, že obezita je výrazným indikátorem těžkého průběhu koronavirového onemocnění, dostávají z youtube kanálů specialistů i do mainstreamových médií.

Proto mě překvapuje, že už rok jsou tyto informace vycházející z vědeckých studií i pozorování skutečnosti k dispozici široké veřejnosti, ale stále se nic neděje. Chápu, že vláda nemá zájem nyní měnit stravovací návyky obyvatelstva a jít proti reklamám nadnárodních řetězců, kdy z prodeje v supermarketech má nejen DPH, ale i daně ze zisku obchodních řetězců. Bylo by to přiznáním, že desítky let vláda neudělala nic v osvětě skutečně zdravého stravování.

Ale lidé sami by mohli něco udělat pro své zdraví. Už rok jsou známé informace, že je třeba snížit tělesnou hmotnost a tím odstranit mnohé problémy těla. Že tím je možné zbavit se mnoha léků. Přibývání kil často trvalo mnoho let a desetiletí, proto není možné očekávat razantní změnu za měsíc. Žádná dieta nefunguje. Je třeba trvale změnit stravovací návyky, změnit to, co jíme a kdy to jíme. Ale postupnou změnu jídelníčku se postupně upraví naše hmotnost a klesnou rizikové faktory covid-19.

Během lockdownu a zákazu vycházení je ideální čas na změnu. Život už nikdy nebude takový, jako před pandemií. Tak udělejte něco pro to, aby byl lepší. Alespoň ten váš a vaší rodiny. Je to jen a jen ve vašich rukách.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..