Když na oslavu, tak s vlastními zákusky

Když se rozhodnete, že opustíte způsob stravování, který praktikuje většina vašich přátel, známých, kolegů či příbuzných, budete mít problém. Ani ne tak nakoupit potraviny a připravit si jídla, které považujete za zdravé, ale spíše s tím, že budete za divné. Neboť nechcete jíst to, co jí většina a co jí způsobuje problémy. Ať už zdravotní či velikostní. Ačkoli obezita není problém estetický, ale právě zdravotní. Nebo dříve či později pro svého „nositele“ bude. No a teď jděte na oslavu, kterou uspořádá někdo, komu nezáleží na tom, co jí a jak se cítí či vypadá.

Co vás v takovém případě čeká? Předkrm, většinou šunka s křenovou smetanovou pěnou, dva kousky rajčat a okurky. To by šlo, i když neznáte zdroj a složení šunky. Bílý nadýchaný pšeničný chléb sníst nemusíte, více zeleniny vám chybí. V tomto okamžiku se na vás většinou ještě nedívají.

Ani s vývarovou polévkou by nemusel být problém. Jistě, vývar z kupovaných kuřat vyhnaných hormony a antibiotiky do maximální jatečné váhy za minimální čas není zrovna božská mana, ale trochu člověk sní, aby nebyl za zcela divného. A následující řízek se také může sníst, když ho zajídáte těmi třemi plátky okurky a dvěma kousky papriky, což má reprezentovat zeleninovou přílohu. Hranolky a rýži jen ochutnáte, trochu povrtáte, aby to vypadalo, že jste je jedli. To paleo stravování vlastně není až tak těžké 😉

Na každé oslavě se po obědě krájí dort a nabízejí zákusky. A jak víme z televizní reklamy, nejlépe se peče ze ztužených tuků, rostlinných tuků, margarínů. Studené nejsou velmi tuhé, teplé se velmi neroztékájí. Dobře se rozmíchávají a později drží tvar, zákusky dobře vypadají. A jsou levné. Co tam po chuti umělé hmoty, dnes už to nikdo nerozezná.

Lákavé zákusky

Možná někdo, ale určitě ne nikdo. Plus spousta cukru a o mouce nemluvě. Kdo se začne stravovat opravdu zdravě, nemá nejmenší chuť ládovat se margarínem s cukrem a bílou moukou. Ale to ostatním obézním hostům na oslavě s vysokým tlakem a bolestmi kloubů nevysvětlíte.

Ani se jim to nesnažíme vysvětlovat. A nač? Vyřešili jsme to tak, že jsme naší známé, která ráda peče zákusky, zadali objednávku na troje zákusků. A protože ví, jak žijeme a co jíme, neměli jsme problém jí vysvětlit, že chceme zákusky jen z másla, se sníženým obsahem cukru a s poctivou čokoládou, hořkou, ne mléčnou a nastavovanou margarínem, aby byla lesklá. Ví, že dáváme přednost lepšímu složení a chuti, než krásnému vzhledu. Vždyť si to objednáváme pro sebe, ne pro cizí.

Na oslavu přicházíme se zákusky, oslavenci se vždy potěší. Naše zákusky zamíchají mezi ostatní, ale na tácech je vždy rozeznáme. Když máme chuť na něco sladkého, vybereme si z těch našich. Pro ostatní hosty nejsme až tak úplně divní, ale my víme, jaký je rozdíl mezi zákuskem z margarínu a tím z poctivého másla. A ostatní netuší, že si z tácky bereme ty své 😉

Zákusek z cukru a mouky sice není úplně paleo, ale kdo jí zdravě celý rok si může pár krát do roka dovolit nějaký sladký požitek. Zejména pokud ví, že je v něm máslo, poctivá čokoláda a není toho mnoho. A před lidmi, kteří nevědí, která bije, nemusíte vysvětlovat, že běžný zákusek nechcete, protože obsahuje margarín. Však i podle reklamy je ztužený tuk nejlepší na pečení. Pro výrobce jistě. Já mám ale jiné priority, než blaho výrobců umělých tuků.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..