Jak ve zdraví přežít silvestrovskou oslavu?

Bojíte se rok co rok Silvestra kvůli tomu, že vám kocovina způsobí bolení hlavy a nestabilitu trávení? Jak pít takovým způsobem, abyste další den nepociťovali nepříjemné následky nemírné konzumace alkoholu? I když si každý rok říkáte, že tentokrát to s pitím nebudete přehánět, obvykle stejně nakonec podlehnete pokušení. Pokusíme se vám poradit, co dělat, aby následky pití nebyly nepříjemné.

Zásada první: Dobře se na to vyspěte

První zásada zní se před Silvestrem, tedy v noci z 30. na 31. prosince dobře vyspat. Pokud budete odpočatí a do růžova vyspaní, neopijete se tak rychle. Je známo, že člověk, který je vystresovaný a velmi unavený, má v případě konzumace alkoholu dost mnohem dříve, než ve stavu, kdy je odpočinutý. Také se vám bude silvestrovská zábava mnohem více líbit a užijete si ji. Tedy nechoďte na oslavy unavení.

Zásada druhá: Nadopujte se vitamíny

Vyplatí se také den předem trochu nadopovat vitamíny. Je obecně známou pravdou, že alkohol snižuje v lidském těle hladinu vitamínu C a také vitamínu B, především tedy thiaminu. Není proto od věci udělat si předem trochu zásobu. Vypít například multivitamínový džus, nebo si dopřát hodně ovoce, pokud nemůžete tak sáhnout třeba i po multivitamínové tabletce.

chutovky

Zásada třetí: Pořádně se najezte

Především nikdy nepijte nalačno. To by se vám mohlo krutě nevyplatit. Napijete-li se nalačno, stačí vám i velmi malé množství alkoholu a žaludek bude okamžitě protestovat. A uznejte, že klečet nad záchodovou mísou v době, kdy se ostatní ještě vesele baví bez jakýchkoli známek opilosti, je opravdu hodně nepříjemné. Jestli nemáte potíže se žlučníkem, není od věci dopřát si i něco dost mastného, co jindy považujete za nezdravé. Jestliže jíte během popíjení, alkohol se do krve uvolňuje pomaleji. Mastná tučná jídla jeho vstřebávání ještě více zpomalují. Takže hojně a sytě jezte. Panáky destilátů nezapomeňte zajídat mastnými a slanými chuťovkami. Opíjení nebude tak rychlé.

Zásada čtvrtá: Nemíchejte druhy

Jestliže chcete zůstat v použitelném stavu, v žádném případě nemíchejte různé druhy alkoholů mezi sebou. Právě různé kombinace bývají velmi zrádné. Kamarád vám řekne: „Ještě vyzkoušej tohle. Nebo zkusils už tohle?“ To je cesta do pekel. Zůstaňte u jednoho kvalitního nápoje, o kterém víte, že vám nepůsobí potíže. Obecně bývají těžké opice po sladkých, bylinkových a bublinkových nápojích. Takže na kombinace sladkých a bublinkových nápojích zapomeňte, šampaňské patří jenom na přípitek. Dál problémy působí hnědé destiláty. Tedy s českým rumem, ale i whiskami nebo koňakem to také dvakrát nepřehánějte. Pozor i na červené víno, obsahuje látku, která ve větším množství může přivodit bolesti hlavy – takže také s mírou. Dá se říci, že nejméně škodlivá je vodka, jedná se v podstatě o líh, který díky tomu, že nemá skoro žádné další příměsi, nepůsobí v organismu takovou paseku.

cervenevino

Zásada pátá: Popíjejte vodu

Velká konzumace alkoholu působí odvodnění. Proto doplňujte zásoby nealkoholických nápojů. Ideálně čistá pramenitá voda. Nebudete trpět žízní a opice také přijde mnohem později. Zapomeňte ale na nápoje s bublinkami, tedy ne sycené vody, ale ani sladké bublinkové limonády. V žádném případě ne nápoje s colou a colového typu. Čistou vodou alkohol v těle ředíte. I když se nakonec opijete, druhý den vám nebude zle. Všimněte si, že v zahraničí servírují v restauracích k vínu často automaticky i karafu s vodou. A cizinci si ke sklence s vínem občas přihnou i ze sklenky s vodou. Vědí, proč to dělají.

novyrok

Zásada šestá: Hýbejte se

Odbourávat alkohol pomáhá také pohyb. Proto pokud je to možné, nevyhýbejte se pořádné silvestrovské procházce na čerstvém vzduchu. Je-li možnost tancovat, zatancujte si. Rozhýbejte se, díky pohybu snáz odbouráte alkohol. Budete-li se řídit zmíněnými zásadami, zvládnete Nový rok v relativní pohodě, aniž byste si na Silvestra museli všechno odpírat.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..