web analytics
Pro 102014
 

Epilepsie je poměrně vzácné onemocnění mozku, které může postihnout kohokoliv. Nebezpečné je v tom, že při epileptických záchvatech je člověk zcela mimo sebe, a pokud by nedostal včasnou pomoc, mohlo by dojít i k úmrtí. V tomto článku se na epilepsii podíváme blíže a poradíme vám, jak se chovat, pokud se setkáte s člověkem, u kterého se rozvine záchvat.

Jak epilepsie vzniká

Epilepsii diagnostikují lékaři jako neurologickou nemoc, která se projevuje záchvaty. Tím, co způsobuje epilepsii je nerovnováha v mozku. Záchvaty se dělí na subklinické a klinické. Zásadní rozdíl je v tom, že subklinický záchvat je rozpoznatelný pouze při speciálním vyšetření mozku (tzv. EEG mozku) a pro záchvat klinický jsou typické výrazné příznaky. Epilepsie se může vyvinout v jakémkoliv věku. V největším procentu případů je to již v dětství a lékařské výzkumy ukazují, že epilepsií trpí častěji muži než ženy.

Jak vypadá klinický epileptický záchvat

Klinický záchvat patří mezi nebezpečné příznaky epilepsie. Při záchvatu může dojít k bezvědomí, což je pro člověka velmi nebezpečné. Dostavují se také škubavé tiky celého těla, pokud je člověk tedy mimo sebe, může během záchvatu dojít k poranění. Typické jsou i psychické změny, ty se objevují zpravidla na začátku záchvatu. Člověk může být například zmatený, mluvit nesmyslně apod.

Jak se v případě epileptického záchvatu chovat

Ze všeho nejdůležitější je zajistit, aby se postižený člověk nezranil. Není dobré ho pevně držet, ale spíše z jeho blízkosti odstranit všechny nebezpečné předměty. Je možné mu přidržovat hlavu, ovšem ne silou. V době záchvatu může mít člověk obrovskou sílu, proto není dobré jeho pohyby nijak korigovat. Mohlo by dojít i k vašemu zranění. Nejlepší tedy je, okamžitě zavolat rychlou záchrannou službu a řídit se jejími pokyny.

 Publikoval 10. prosince 2014

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..