Makové Nebíčko v papuľke

Farmářský trh na Slovensku je velká vzácnost. Ani jsem nevěděla, že něco takového vůbec existuje. O to víc mě zaujal minulý víkend program o vaření na STV. Málokdy ho sleduji, neboť kombinace surovin, jaké používá „hlavní kuchař“, mi připadají na můj vkus až přehnané. Tento díl byl však tak trochu jiný. Makový.

V úvodu kuchař Židek nakupoval na farmářském trhu. Jak jsem si později zjistila, trh se konal ještě na jaře před Velikonocemi. Jak jinak. V Bratislavě. Prodávající byly z celého Slovenska. Známé i méně známé firmy, ale i malopěstitelé, nabízely typicky slovenské výrobky. Jablíčka, brambory, výrobky z mléka ovčího či kozího, různé čerstvé maso, i zvěřina. Jak si tak známý kuchař procházel mezi stánky, oslovila ho výřečná paní ze stánku s mákem. No nabídla mu ne mák, ale rovnou makový štrúdl. A podle výrazu v jeho tváři musel být fakt dobrý.

makový koláč Z jejich krátkého rozhovoru vyplynulo, že sympatická paní sama mák pěstuje. Dokonce tradičním způsobem, tedy ručně, sbírá i úrodu. A právě na sklizeň pana kuchaře pozvala.

Další část kuchařské show se již konala ve vesničce Jarná. Na pole dorazila paní pěstitelka na traktoru a přivezla i potřebné náčiní. Každý vyfasoval vědro a srp a vzhůru do práce. Vedle práce stačila vysvětlit rozdíl mezi ručním a strojním sběrem. Při ručním sběru se do máku dostane mnohem méně nečistot. Zároveň po nařezání makovic můžete hned oddělit mák jiné barvy. Nejde ani tak o to, že by vadilo smíchání barev, ale změnila by se výsledná chuť máku, protože co jiná barva, to jiná chuť. Mák se pak důkladně umyje a následně na slunci vysuší.

Jelikož se jednalo o program o vaření, samozřejmě, že se i vařilo. A co jiného, ​​než makové speciality. Slovenské šúľance, „škubánky“, ale i maso, plněné makovou nádivkou.

Díky STV jsem se ve vzpomínkách vrátila do mého dětství. Uviděla jsem babičku, jak sbírá a myje mák. Nevím už, jestli ho myla sedm krát, jako paní z Cífera-Jarnej, ale na sluníčku ho sušila stejně jako ona. A štrúdl uměla upéct také vynikající. Našich pár záhonů nebylo mnoho, v porovnání s 35 hektary paní pěstitelky. Pro spotřebu u nás doma to však stačilo.

Postupem času jsme i my zůstali odkázáni na mák z obchodu. Jelikož v Čechách se mák pěstuje ve velkém, nejčastěji jsem domů koupila právě ten. Ale teď, když už vím, že je na Slovensku farmářka, která pěstuje kvalitní mák a ještě k tomu zachovává tradiční postupy, těším se. Pokud ho v obchodě uvidím, měli by ho mít v Jednotě, určitě si ho koupím. Vždyť makové dobroty jsou nejen chutné, ale i zdravé. A máme je rádi.

Související:  Jogurtovač v mé kuchyni

Obsahové látky v máku

lžíce máku Mák je stará kulturní rostlina. Pěstovala se již v 5. tisíciletí před naším letopočtem. Cela rostlina, kromě semínek, obsahuje látky opiového charakteru. S omamnými účinky. Proto se používá při výrobě opiátů a léků. Semínka máku mají různé barvy. Od bílé, šedé, přes modrou až po hnědou. Obsahují hlavně cenný olej. V množství cca 40-60%. Dále je to vláknina a minerální látky. Nejdůležitější z nich jsou vápník, železo, hořčík, mangan a fosfor.

Komu se hodí mák

Díky vysokému obsahu vápníku a fosforu pomáhá při řídnutí kostí, lámavosti vlasů a nehtů. Hodí se při anémii z nedostatku železa, ale i pro těhotné a kojící. Pro děti zhruba od tří let. Pro jeho uklidňující účinky se dá použít při stresu a těžkém usínání.

Použití máku

Účinné látky se z máku nejlépe uvolní za tepla. Proto ho na začátku důkladně umyjte na sítku a pak na suché pánvi vysušte na mírném plameni. Ještě teplý ho semelte. Můžete ho po umytí i uvařit. Třeba v mléce. Pozor však, čím ho osladíte. Klasický bílý cukr bych neradila. Je kyselinotvorný a kromě toho, že zhorší stravitelnost máku, zamezí i využití vzácných obsahových látek. Na doslazení můžete použít sušené rozinky, datle nebo med či sladový sirup.

Použitá literatura:

Bio Abecedář Hanky ​​Zemanové

Podobné články:

Knižní inspirace přírodní zahrady
Nyní v zimě je čas, kdy se v zahradě moc...
Číst dále
zubní ordinace Praha 9
Zubní ordinace v Praze 9
Kdo hodně cestuje po republice, jeden z problémů, které je...
Číst dále
Zahrada nejsou náklady, zahrada jsou výnosy
Kdysi byly zahrady u každého domu. Rodina v zahradě pěstovala...
Číst dále
zelí
Levná kapustnica
Chtěli byste mít co nejbohatší Vánoce, ale vaše výplata je...
Číst dále
Vysejte papriku. Už je čas.
Že se vám to zdá příliš brzy? Že ještě ani...
Číst dále
Cestovní pojištění
Rád cestuji. Cestování mám již v krvi. Od malička jsem...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..