Kam za zdravými potravinami?

čajový ostrůvek

Častokrát se mě moji známí ptají, kde nakupuji suroviny, které používám ve své kuchyni. I když nepoužívám jen potraviny v bio kvalitě, musím konstatovat, že sehnat některé suroviny je někdy opravdu těžké. Ale když se chce, vždy se nějaká možnost najde.

Minulý víkend jsme si s přítelem trochu prodloužili. Čekali nás milé rodinné „povinnosti“ a s nimi spojená cesta po České republice. Těšila jsem se nejen na příbuzné, ale i na to, že si po cestě udělám radost nějakým drobným nákupem.

Naplánovali jsme tedy zastávku v Břeclavi. Toto městečko na Moravě, blízko slovenských hranic, už trochu znám. Loňskou dovolenou jsme strávili v nedalekém Mikulově a do Břeclavi jsme se přišli podívat na farmářské trhy. Při procházce městem jsme objevili, jak já říkám, zdravý obchod. Malý obchůdek mě překvapil velkým výběrem různého zboží. Měli všechno, co jsem potřebovala a tak jsem si řekla, že když někdy půjdu kolem, určitě se tu zastavím.

Trvalo to skoro rok. Ale právě včera jsme okolím procházeli a tak mi nedalo, abych se v obchůdku nezastavila.

Nachází se v centru města Břeclav, za synagogou a vedle Lichtenštejnského domu. Původně byl zaměřen pouze na prodej čajů, ale postupně paní majitelka rozšířila sortiment o kávu, sušené ovoce, koření a kořenící směsi, biopotraviny a biokosmetiku. Najdete zde i oleje, přírodní slad, ořechy, semínka, obilniny i hotové mouky. Novinkou v sortimentu jsou výrobky s logem Petra Havlíčka, z TV programu „Jste to, co jíte“. Ani já jsem neodolala a koupila jsem si rezistentní škrob jako unikátní přírodní zdroj vlákniny. Alespoň tak to píší na obalu. Může se použít všude tam, kde mouka, no tento škrob snižuje glykemický index pokrmu. Tak uvidíme, vyzkouším.

Příjemným překvapením pro mě bylo zjištění, že tento obchůdek je zapojen do systému tzv. bio-bedýnek. Jde o to, že se v obchůdku zapíšete do seznamu k odběru bedniček a pravidelně každý čtvrtek si vyzvednete bedničku s čerstvou právě dozrálou zeleninou a ovocem v bio kvalitě. Zelenina a ovoce pochází z co nejbližšího okolí, i když, jak se postěžovala paní majitelka, v okolí města nejsou žádní pěstitelé, od kterých by mohla vykupovat čerstvou bio zeleninu. Cena malé bedýnky vážící 5-8 kg je 230 Kč.

Určitě zajímavý nápad, obávám se jen, že v malém městě, jako je to naše, by se takový systém asi neujal. U nás si lidé raději koupí zeleninu nic moc kvality v supermarketu, hlavní je, že je levná. Možná se to časem změní. Doufejme.

Já jsem si však v obchůdku přišla na své. Špalda na mouku, neloupaný sezam, lněný olej i sladká sladenka, to jsou moje úlovky. A všechno je to v bio kvalitě. Ještě i ceny jsou přiměřené.

Obchůdek vřele doporučuji. Najdete v něm skoro všechno. A pokud by přece jen něco neměli, určitě vám to ochotně objednají.
A na závěr link na jejich stránku: www.cajovyostruvek.wz.cz < / a>

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..