Energie ukrytá v klíčcích

Zůstaly vám semínka z minulého roku a chtěli byste je letos vysít, jen nevíte, zda vyjdou? Pokud si uděláte malou zkoušku klíčivosti, nejen, že zjistíte, jaké máte šance na bohatou úrodu, ale můžete získat mnohem více. V rašících klíčcích totiž dřímá budoucí život a tím pádem ohromná vitamínová a energetická bomba. Proč ji tedy s chutí nevyužít?

 

 


Pokud nevíte, jak na zkoušku klíčivosti, návod jistě najdete v některém ze zahrádkářských časopisů. V podstatě jde o vysetí určitého přesného počtu semínek a následného sčítání těch, které opravdu vyklíčí. Pokud si dobře pamatuji, tak za kvalitní se považuje osivo, ze kterého vyklíčí minimálně polovina vysetých semínek. Čím více, samozřejmě, tím lépe.

Za hrst vitamínů již po několika dnech

Pokud vám však nejde jen o zjištění, jaké šance mají vaše semínka v půdě na záhoně, můžete některé z nich využít i v kuchyni. Pikantní výhonky ředkvičky, řeřichy či hořčice ozvláštní i obyčejný chléb s máslem. Přitom chutná zelená hmota ze semínek vyroste již za několik dní. Stačí je jen správně nastartovat. A jak na to?

pšenice ve sklenici
pšenice ve sklenici

Vlhká semínka vyklíčí rychleji

Základ je tedy semínka dobře navlhčit. Můžete to udělat tak, jak to dělal pán v pořadu „Hobby naší doby“. Vzal tác, na něj rozložil papírovou kuchyňskou utěrku a navrch rozložil semínka. Teprve pak je navlhčil vodou z rozprašovače. Nezapomněl však upozornit, že semínka by neměly vyschnout. A to hlavně na začátku, když se v nich vlastně probouzí život. Pokud totiž proschnou, už nám nevyklíčí. Zajímavé, ale nepraktické.

pšeničné klíčky
pšeničné klíčky
Já to dělám jinak. Abych klíčícím semínkům zajistila na začátek dostatek vláhy, nechávám je ve vodě ponořené několik hodin. Nejlépe z večera do rána ve sklenici od zavařeniny. Na druhý den už jen nabobtnaná semínka rozložím na vlhkou papírovou utěrku a čekám. Jelikož semínka mají dostatek vláhy hned od začátku, rychle vyklíčí a nehrozí jim vyschnutí. Po několika dnech mám už malou zelenou zahrádku k dispozici. A nač ji využít?

ozdoba z klíčků
ozdoba z klíčků

Kromě již zmíněného zdobení chleba s máslem, aromatizování polévky či pomazánky se klíčky dají využít i jako součást jarních salátů. Čerstvé lístky pampelišky či řebříčku nám tak spolu s klíčícím kořením zajistí dostatek cenných vitamínů a enzymů. No a jarní únava tak určitě nebude mít žádnou šanci.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..