Vaše babička nebo maminka dělávala chutné zavařeniny. Vy jste si ale dosud na něco takového netroufali. Přitom byste si rádi na podobné lahůdce pochutnali. Když vidíte na farmářských trzích krásné skleničky plné přírodních marmelád a zavařenin bez chemie, určitě se vám už sbíhají sliny. Dostáváte chuť si něco takového udělat sami doma. Jenže jak na to? A jak dlouho vám vůbec taková zavařenina vydrží?
Vyvaření znamená polovinu úspěchu
Většina z nás si pod zavařeninami představuje hlavně marmelády nebo želé. V zásadě jde ale o jakoukoli konzervaci, kterou díky delšímu vaření prodloužíte trvanlivost potraviny. Ta se jinak v čerstvém stavu rychle zkazí. Zavařeniny se plní do sklenic. Používejte sklenice jednoho druhu s dobrým uzávěrem. Sklenice nejprve dobře vypláchněte, aby byly zcela čisté. Potom je ještě vyvařte ve velkém zavařovacím hrnci s vodou. Pokud budou sklenice na zavařování dokonale čisté a vyvařené, máte polovinu úspěchu zaručenou. Možnost, že by se v nich někde ukrývaly zárodky plísní, které způsobí následnou zkázu vašeho výrobku, totiž s dobrým vyvařením klesá k nule. Nezapomínejte vyvařit také víčka sklenic.
Vybírejte jen kvalitní ovoce
K vlastnímu zavařování potřebujete kvalitní ovoce, želírovací přípravek a cukr. Vybírejte jenom to nejlepší ovoce. Myslet si, že mezi spoustou dobrého ovoce schová jeden či dva kousky, které nejsou úplně perfektní nebo už dokonce jsou téměř na hranici zkázy, je hrubou chybou. Právě tento jediný kousek zkazí celé vaše mnohahodinové zavařovací úsilí. Nejenom, že nepříznivě ovlivní chuť výsledné zavařeniny, ale navíc ji zkazí. Když po pár týdnech otevřete sklenici uloženou ve spíži, může se vám stát, že na vás místo chutné lahůdky vykoukne nepříjemný závoj plísně a nezbude vám než celou sklenici vyhodit. Pozor, vyhodit, žádné odebírání vrchní zkažené vrstvy! Zavařenina už je „chycená“ celá, takže si minimálně zkazíte chuť nebo ještě hůře přivodíte zdravotní komplikace. A to snad nechcete. Takže vybírejte to nejkvalitnější ovoce. Ať vaším pečlivým sítem raději projde méně kousků, ale jsou skutečně kvalitní, aby vám nezkazily výsledek. V tomhle případě platí, že méně je více.
Sterilizujte pro zničení zárodků plísní
Ovoce vařte ve větším hrnci s cukrem a potom plňte do vyvařených sklenic. Úkolem cukru je kromě doslazování ovoce také jeho konzervace. Působí na prodloužení životnosti výsledku. Naplněné sklenice zavíčkujte dobře vyvařenými víčky. Jakmile jsou sklenice naplněné a správně uzavřené, následuje sterilizace. Působením vysokých teplot dojde ke sterilizaci obsahu sklenice, tedy zavařeniny. Var usmrtí všechny zárodky plísní, které by mohly potravinu kazit. Po následném zchlazení sklenic se zavařeninami vzniká podtlak. Ten přitiskne víčko ke sklenici. Dojde k úplnému uzavření. Zvenku potom už nemohou dovnitř proniknout žádné zárodky, jež by obsah zkazily.
Skladování je nejlepší v chladu a temnu
Teď už zbývá hotové zavařeniny jenom dobře uložit. Kam, aby nám co nejdéle vydržely? Ideálním prostředím pro jejich uchovávání je chladnější a temnější spíž. Pokud už zavařeninu načnete, vložte ji do ledničky, dokud celou sklenici nespotřebujete. Dávejte také pozor při odběru. Lžička na odebírání zavařeniny by měla být čistá, nejlépe umytá v horké vodě. V žádném případě nesmí být mastná nebo ušpiněná. Pokud použijete znečištěnou lžičku, nedivte se, že se vám otevřená zavařenina zkazí i v ledničce.
Může se vám také stát, že zavařeniny po určité době jaksi vyblednou. Nejde o žádnou vaši chybu. Světlo a vaření totiž může způsobit, že barva v ovoci bledne. Na chuť a trvanlivost ale tato změna nemá vůbec žádný vliv. Pokud ale chcete, aby vydržela i barva ovoce, nevystavujte zavařeniny zbytečně světlu. Ve spíži přece nemusí být příliš mnoho světla. Klidně stačí šero. Budete-li dodržovat zásady přípravy zavařenin (vyvařování sklenic a víček, použití jenom nejlepšího ovoce, dostatečně dlouhá sterilizace, zchlazení, skladování v chladu a temnu), klidně vám bez problémů vydrží i několik let.
Komentáře