Žvásty o čínských křovinořezech a sekačkách

Na internetu je prý všechno. A zřejmé to bude tak. Při hledání nějaké informace jsem narazil na deset let staré diskuse o zahradní technice a nestačil jsem oči otevírat. Vedle čtení různých témat, abych se dopátral k té hledané informaci, jsem se kromě jiného dověděl, kdo jsou ti diskutéři a proč diskuse vyznívají tak, jak vyznívají. Jsou čínské křovinořezy opravdu fuj? Jsou to šmejdy, které nic nevydrží a rozpadnou se po třetím sečení? Opravdu jen značkové stroje stojí za to?

Když člověk není z oboru, je nezkušený začátečník, je riziko koupit si nějaký stroj jen tak. Proto se hodně lidí s důvěrou obrací na prodejce, kteří ale rádi chválí jen svoje zboží, anebo na internetové magazíny a diskusní fóra. Nechat si poradit je dobrý způsob, jak nekoupit zajíce v pytli a také nemuset po krátkém čase kupovat nový stroj protože ten první, nejčastěji laciný, nesplňuje naše očekávání a neplní naše potřeby. Tak je to i s lacinými čínskými křovinořezy. Vydrží? Budou mít sílu? A co součástky, jsou dostupné?

Otázky, které víří v hlavách začátečníka, který si právě koupil anebo zdědil zahradu, ale nikdy nedržel v rukou kosu, ne-li sekačku, no tráva mu roste před očima a je nejvyšší čas ji posekat. Ale čím? Co se dozví v internetových diskusích?

Je to riziko, nic to nevydrží

Já jsem se na jednom velkém a staré fóru dozvěděl, že čínské křovinořezy mají nízkou životnost, po čase se rozpadnou, mezitím mají velkou spotřebu benzínu, špatně se drží, mají vysoké vibrace a kdoví, zda v záruce na to budou náhradní díly. Proto je potřeba sáhnout po ověřených značkových křovinořezech renomovaných firem. Mají větší výkon, malou spotřebu a náhradní díly jsou i po deseti letech dostupné, navíc s tím bez problémů skosíte nejen dv1ůr kolem domu, ale i neudržovanou louku v rozsahu desítek arů, plnou vysoké staré trávy a náletových dřevin. A vydrží to pracovat několik hodin denně každý den, od jara do podzimu a několik let takto po sobě.

Vy jste si koupil zahradu proto, abyste ji neudržovali a potom to najednou sesekali spolu s keři a stromečky? Vy potřebujete sekat od rána do večera a každý den? Nebo po práci relaxujete tak, že spálíte několik nádrží benzínu s hukotem za ušima a nepřestanete, dokud nezačne mrznout? Kam chodíte na ty zarostlé louky?

Že tady něco nesedí ani vám? Nedivím se. jak se v diskusním fóru v jiných témách ukázalo, odborné rady nadšených majitelů značkových křovinořezů, které roky fungují bez servisu a bez potřeby náhradních dílů, jen lejí benzín s olejem a ostří trojzub, pocházejí od skrytých prodejců těchto drahých křovinořezů. Případné od opravdových majitelů takovýchto skvělých strojů, kteří se nimi živí sekáním náletů a trávy v lesních školkách anebo udržují městskou zeleň. V podstatě radili kanón na vrabce.

Co potřebuje běžný zahrádkář

Těžko říct, zní univerzální odpověď jednoho mého kamaráda téměř na všechny problémové otázky. Jestli vynecháme majitele rodinných domů, kde se původní zahrady scvrkli z 8 arů na současné 3 a sekat se tady v podstatě i nůžkami, a též majitele farem s ovcemi, dobytkem a koňmi s hektarovými loukami, tak nám zůstávají lidé s chalupami a venkovskými zahradami o rozloze mezi 1000 m2 a 5000 m2, spíše méně. Tedy 10 až 50 arů luk, sadů a zahrad u domu. Co na to potřebují?

Sekačku se sběrným košem

Ideální na sečení kolem domu, kde plocha může být tak do 500-600 m2, dá se to hravě stihnout za dvě hodinky v pátek odpoledne, aby zahrada byla na víkend hezká. Sekačka s menším záběrem možná bude potřebovat hodiny tři, ale rozhodné nebude sekat přerostlou trávu. A když by se jednalo o chatu daleko od bydliště, tak zahrada se poseče křovinořezem a za týden učeše sekačkou se sběrem, případné mulčováním trávy.

Křovinořez se strunovou hlavou a trojzubcem

Poslouží na prvotní sečení vyšší trávy ve dvoře před sezónou a na udržování sadu či louky za domem. Tu však stačí síct dva nebo třikrát, výjimečně čtyřikrát za rok, tedy žádné husté a odolné nálety se tady nevyskytnou. „Vzorový“ 10 arový pozemek se dá křovinořezem posekat nezkušeným laikem za 4 nebo 5 hodin. Za rok tak křovinořez natočí tak 20, 25 motohodin. V podstatě první rok bude jen dobře zaběhnutý.

Nízké náklady na sečení trávy

A to jednoduše proto, že mu za to sečení nikdo nezaplatí. Platí si to sám, nejčastěji z toho, co mu zůstane z výplaty a ještě i ta tráva může být pro něj odpad, který se snaží zužitkovat na mulč nebo kompost, aby ho nemusel pálit. A v této situaci mu mudrlanti na internetu radí koupit si křovinořez za dvanáct, raději za osmnáct tisíc korun, protože vydrží (5 dní po šesti hodinách a to šest 20-denních pracovních měsíců, to celé krát deset let) 36 000 motohodin a málo žere. Přičemž on seče ročně 25 motohodin (100 u opravdu velkého pozemku), za deset let by udělal 250 motohodin a ušetřil 125 litrů benzínu/2500,- Kč a 7 litrů oleje za 2500,- Kč. Musel by ten levnější značkový zázrak vydržet třicet let, aby byl na nule a až potom by začal šetřit.

Jak poznáme čínský křovinořez?

Podle nápisu „Made in China“, zněla by první odpověď. No pak bychom za čínské museli označit podle mne polovinu těch značkových HighTech výrobků… No tak připusťme, že si v Číně nechávají vyrábět sekačky a křovinořezy i renomované firmy, nepíši výrobci, a když mohou oni, tak proč by nemohli i jiné, méně zvučné společnosti. Či?

Ve všeobecnosti se za „čínské“ považují výrobky, v našem případě křovinořezy, které si nechávají podle svých specifikací, zejména barevných, vyrobit obchodní společnosti, které je poté dovezou na evropský trh a tady je prodávají se svou nálepkou, ehm, značkou. Ve své prodejní síti a většinou je dokáží i servisovat ve své síti (smluvních) servisů. A tak se stává, že v prodejnách nebo eshopech vidíte křovinořezy, jako by je jedna čínská matka měla, jen jeden je zelený, druhý modrý a třetí červený a občas mohou mít jiný tvar nějakého krytu nebo jinou rukověť. Ale pod kapotou je to jeden a ten samý stroj, já jsem, odhlédnout od kubatury, identifikoval celkem dva, slovem dva, druhy pohonných jednotek a nádrží. Že by jen dvě fabriky chrlily křovinořezy pro celý svět, potažmo Evropu?

Kolik vydrží čínský křovinořez?

Podle sýčků z internetu nic. V podstatě se rozpadne po pár sečeních. To tvrdí lidé, kteří zřejmě žádný čínský křovinořez ani neviděli ani nedrželi v ruce ani s ním nesekli. No napsali to do diskuse před takovými dvanácti lety. Ještě že jsem ji tehdy nečetl a osm let seču čínskými křovinořezy/sekačkami. Tedy snad si mohu dovolit napsat, co ta „neschopná čína“ opravdu dokáže.

Jeden čínský křovinořez s rakouskou nálepkou u nás slouží osmý rok, jeho poruchy se netýkali motorové části, ale zakázkového podvozku. Prví „sekačková porucha“ se vyskytla nedávno, po asi 250 motohodnách bylo potřeba vyměnit spojku. Vím, kde je tady servis sekaček za rohem, ale opravil jsem si ji sám, tedy vyměnil spojku.

Druhý čínský křovinořez zelené barvy s českou německy-znějící nálepkou u nás odkroutil šest let, než jsme jej odložil. Ne, že by nefungoval, hůře se startuje studený. Už jsem koupil za šest stovek sadu válce, pístu a kroužků a vyměním, když se mi bude chtít. Anebo použiji některými zatracovanou „zázračnou“ přísadu do oleje, která motor utěsní. Nelíbí se vám? Vaše věc. Tomu motoru to už může být stejně jedno a mimochodem, takovými „nefungujícími“ přísadami jsem oživil na 30 tis. km své starší auta. Řeči teoretiků mě nezajímají, ani ty na diskusních fórech. Ten první sekal asi 250 motohodin, druhý stejný, který jsme koupil obratem, jede třetí rok.

Třetí čínský křovinořez, větší bráška toho zeleného, to u nás vydržel jednu necelou sezónu. Šmejd, řeknete si? Možná ten, co ho naposledy držel v ruce, až mu z něj začaly odpadávat plastové kryty, které se odtavili ze šroubů, tak mu dával zabrat, hluchý a necitlivý k zvuku přehřívaného motoru. Takovému toto, do rukou, a nepustit týden k vodě. Taky mu pomůže „zázračný“ olejíček a když ne, nový výbrus je za pár lupenů.

Protože to stálo něco kolem a dva a půl tisíce, moc jsem to neřešil a přímo na zahradě si u kávy pomocí mobilu našel adekvátní náhradu z obchodu, který i s dopravou nabídl nejnižší cenu a na druhý den odpoledne už jsem sekal další, tentokrát oranžovou čínou. Jede třetí rok. Dostává zabrat zejména v husté a vysoké trávě strunou 3 mm, má natočeno asi 100 motohodin.
Celkově se staráme o asi 60 arů luk a sadů, před třemi lety to bylo jen 30 arů.

Dostupnost náhradních dílů

Nevím, zda si někdo všiml, ale ty „značkové“ čínské stroje, co jsou každý jiné barvy, jsou všechny na jedno brdo. Vyráběné pravděpodobně v jedné, možná dvou fabrikách, jen mění barvu granulátů ve vstřikolisech na plastové kryty a samolepky. Jinak jeden jako druhý. A tak je to i náhradními díly. Kdybyste deset křovinořezů rozebrali, součástky pomíchali a znovu je složili, dostanete deset funkčních křovinořezů, jen možná barevných jako kanárci 😉 Mimochodem, přesně takto jsme testovali přesnost výroby a kompatibilitu našich dálkově řízených závodních modelů automobilů. Šest stroj1ů na stůl, rozborka, mix dílů, sborka. Na výrobě jsme se podíleli všichni svým dílem, jezdili jsme jako tým, nikdo se nemohl stěžovat ani vymlouvat. Kanibalizace byla poslední možností získání náhradních dílů na závodech, fungovalo to, byl jsme nejlepší v krajině dlouhá léta.

Nevím, jak před dvanácti lety, ale dnes, když potřebuji spojku, palivovou hadičku, celou nádrž, svíčku, celý výbrus nebo úhlovou převodovku, naklikám si to zvoleném ehopu, a nejpozději třetí den mám balík na stole a skládám, co potřebuji. Ani nemusím kanibalizovat ty dva odložené křovinořezy, které čekají na repas. Anebo odvezu opraváři sekaček, jen tam déle čekám v sezóně, než ji opraví. Oprava za pár drobných, součástky jakbysmet. Například úhlový převod na nejznačkovější křovinořez je desetkrát dražší, než na čínu. Prý vydrží víc. Nevím, na těch diskusích se nikomu nerozpadl jen tak, ale vždy po nárazu na pařez nebo kámen nožem. To se může klidné stát jednou za měsíc. Drahá značková sranda…

kolik tedy vydrží čínský křovinořez?

Jak jsem počítal v odstavci o motohodinách, super značkový křovinořez vydrží násobně víc. No ale mě jeden čínský slouží osm let, druhý menší vydržel šest. A to je nešetřím, mám je na práci, ne na ukazování. A po osmi letech si mohu koupit nový, možná jiný, silnější, slabší, delší, kratší, lehčí, jiné barvy. Když za dvacet let spotřebuji tři a připočítám hypotetickou úsporu paliva a oleje, jsem na ceně té značkové mašiny, jestli se v ni nerozbije například ten úhlový převod. A kdybych chtěl ty značkové mašiny dvě? Jeden křovinořez na těžkou práci, druhý na dosekání okolo domu, plotů, stromečků? To si mám vzít hypotéku na sekačku?

Nákup křovinořezů v kamenné prodejné všelijakých hobby obchodů anebo i přes internet kromě jiného přináší minimálně dvouletou záruku. A když do nich nebudete mlátit kladivem a opravdu je využívat kolem chalupy a na přilehlých pozemcích přiměřeně běžnému zahrádkáři, který do práce nejezdí do lesa anebo na paseku, tak koupě čínského křovinořezu nepředstavuje žádné riziko. Problém je to pro prodejce značkových strojů, protože jim takovýmto svým nákupním rozhodnutím trháte od úst, nemohou si dovolit dvě dovolené za rok a každý třetí rok nové auto.

Stroje je potřeba kupovat přiměřeně svým potřebám. Když stroj hypoteticky vydrží ve vašich podmínkách padesát let, není to nijaká výhoda, jen zbytečné zaplacené peníze. A úplná hloupost je koupit si na učení se sekání s křovinořezem mašinu za pětadvacet tisíc, když hrozí riziko její zničení a adekvátní stroj vám Číňan nabídne za dva a půl tisíce, kdy vás rána do převodovky anebo špatný poměr oleje v benzínu až tak nebolí. Ani na cestu do práce do fabriky za pás si nekupujete nejnovější mercedes. I když je to bezpochyby technicky skvělý stroj s velkým výkonem a dlouhou životností.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..