Nedávno jsem navštívil bratrance, který se před dvěma lety s rodinou nastěhoval do nového domku na kraji města a jako poslední práce mu zůstala zahrada a její vzhled. Tak jsem byl kromě kafe zvědavý i na to, co se svahovitým úzkým pozemkem vymyslel a jak to dopadlo.
Ještě jsem ano nestačil dopít kafe a už se mě „ujali“ bratrancovi dítka a táhli mě do zahrady, na kterou jsem měl mimochodem z nové terasy dobrý výhled. Nové ohniště na opékání buřtů, nový bazén na ochlazení se v parném dni a houpačka vedle zahradního domečku.
Ten mě zaujal nejvíce, protože o něčem podobném uvažuji na svém pozemku. Zděný se mi moc nehodí, nějakou Unimo-bunku jsem zavrhl hned v úvodu a hezký dřevěný domeček by se asi hodil nejlépe. Nejlépe postavitelný svépomocí. Jednak mě práce se dřevem baví, jednak se tím dá dost ušetřit a nakonec to člověk má podle představ svých a ne řemeslníků, kteří po skončení práce odejdou, ale majitel musí s výsledkem jejich „práce“ žít.
Bratranec mi předvedl kostru domku z dřevěných hranolů a vnější stěny z dřevěných panelů od firmy Avydon. Dokonce i střecha byla ze stejného materiálu, pokryta asfaltovým šindelem. OSB desky od Avydonu jsou vyráběné bez formaldehydu v lepidlu a jsou vhodné i do interiéru. Jedná se o materiál na bázy dřeva, takže je nutno myslet na vlhkost a vyhnout se jejímu působení nebo přímé vodě. Jsou na to impregnační nátěry, které OSB desky ochrání.
Lisované třivrstvé OSB desky jsou vhodné i na výrobu drobného nábytku nebo dokonce terárium z OSB desek pro chovatele exotického zvířectva. Přímému vlivu vlhkosti lze zabránit vyložením vnitřních stran sklem nebo polykarbonátovými deskami. Lehké zpracování materiálu ručním elektrickým nářadím, lehká manipulace s deskami, spojování pomocí vrutů, to vše předurčuje OSB desky na použití nejen ve velkém stavebnictví, ale i mezi domácími kutili.
Komentáře