Pořady o vaření v televizi moc často nemusím. Ne, že by mě nezajímali recepty jiných lidí. Spíš mi vadí, co vše se v těch receptech objevuje a jaké nesmyslnosti dokážou lidi namíchat buď v sladké nevědomosti nebo v představě o tom, jak je to zdravé. No a posledně jsem viděl jeden díl seriálu TV Prima Karolína domácí kuchařka.
Můžeme se přít, zda považovat musli s ovocem za zdravé jídlo nebo ne. Někdo přísahá na obiloviny, někdo nemá rád nic z moderní pšenice na svém talíři. Když se nad to přeneseme, tak rozhodně doma připravované musli nebudou obsahovat spoustu konzervačních a dochucovacích chemikálií, takže alespoň tady svému tělu pomůžeme.
Karolína do nich přidávala sušené brusinky, protože má ráda červenou barvu. No a na konec doma připravené musli smíchala s čerstvým ovocem. Na tom není nic divného, kdyby to nekomentovala slovy, že čerstvé ovoce přidává proto, že obsahuje hodně vitamínů. To jako sušené ovoce vitamíny neobsahuje? Protože v tomto ročním období naše domácí ovoce jaksi moc neseženeme, zůstává nám nakoupit exotický ovoce, tak jako bylo ukázáno ve snímku. To bylo v tomto pořadu poprvé, co mě napadlo, proč tato populární osoba „vnucuje“ divákům cizokrajné ovoce, které nelze jinak sehnat, než nákupem, když by opravdu stačilo přidat kromě brusinek i jablka, hrušky, švestky či jiné ovoce, které se urodí v naší nebo sousedově zahrádce a které si můžeme v létě a na podzim nasušit právě pro použití v zimních měsících. Sušením se z ovoce odstraňuje voda, ovšem vitamíny a cukr v něm zůstává. A domácí ovoce je rozhodně zdravější, než z obchodu, z daleka dovezené, často sklízené ještě nezralé, aby vydrželo daleký transport.
Další „herdu do zad“ jsem z úst Karolíny schytal, když připravovala krémovou polévku z mrkve a zázvoru. Pět velkých mrkví nebo šest malých mi žíly netrhá, i když „velký“ a „malý“ je nic neříkající hodnota. Co mi ale dorazilo, byla věta, že ona mrkve kupuje (a že v záběru byly opravdu pěkné kousky!), protože když se pokoušela mrkev pěstovat, tak jí vyrostli jen tenké pokroucené nitě.
Každý zahrádkář ví, že je to problém hutné a nekvalitní zeminy, kde si mrkev nedokáže „prorazit“ cestu a proto se kroutí a nevyroste. Ale jako důvod poslat lidi do prodejny pro dováženou mrkev dobrý.
Jelikož pořad Karolína domácí kuchařka neznám, dozvěděl jsme se až na začátku přestávky, že pořad sponzoruje řetězec prodejen potravin červeno-žluté barvy. Právě ten, který nemusím, právě pro nízkou kvalitu zejména masných výrobků a vysokou cenu čerstvých potravin.
Jako chápu, že výroba podobného televizního pořadu stojí nějaké peníze, co jako nechápu je masírování mozků televizních diváků. Až se lidi přestanou na podobně laděné pořady dívat, možná je televize přestane vysílat. Je škoda, že mnoho užitečných a přínosných informací (jako že opečení mrkve na másle umožní rozpustit se karoténu (vitamínu A) v tuku a podobně) zanikne ve dvou vyloženě komerčních sděleních, které sníží hodnotu celého pořadu.
Chcete všechny recepty Karolíny pohromadě? Kupte si Karolina domácí kuchařka knihu:
Komentáře