Léto je časem, kdy si často dopřáváme mraženou pochoutku. Mnohým z nás ale už není lhostejné, že společně se zmrzlinou sníme i nějaké ty kalorie navíc, které bychom za jiných okolností nejspíše vynechali. Je zmrzlina skutečně takovou kalorickou bombou? Co vlastně obsahuje? Můžeme si ji bez obav dopřát? Pokusíme se zodpovědět alespoň některé z těchto otázek.
Špatnou pověst jí vytváříme my sami
Zmrzliny se rozhodně bát nemusíte, tedy pokud ji konzumujete v přiměřeném množství a nepřeháníte to s ní. Možná, že své v našem vnímání zmrzliny dělá i to, že si dopřáváme jako pamlsek, jako něco zakázaného. Automaticky si ji proto spojujeme se špatnými vlastnostmi, i když rozhodně nemá z hlediska výživy horší vlastnosti než třeba jídlo, které běžně konzumujeme. Spíše naopak. Kalorická hodnota zmrzliny je totiž často nižší, než si mnozí z nás myslí. Tuto vlastnost jí propůjčuje zejména její nadýchaná konzistence a také skutečnost, že až polovinu obsahu tvoří voda.
Rizika se často přeceňují
Někdy se objevuje například tvrzení, že až třetinu zmrzliny tvoří tuk. Není to pravda. Pokud jde o zmrzlinu s čokoládovou polevou (nanuky) tvoří tuk maximálně pětinu. Jinak ale jde obvykle o 3-8 % tuku, což v porovnání s jinými potravinami není nijak mnoho. Navíc vodové zmrzliny neobsahují vůbec žádný tuk, takže pokud se ho chcete vyvarovat úplně, sáhněte právě po nich. Často se také říká, že až polovinu obsahu zmrzliny tvoří cukr. Ani to není pravda. Většinou je cukru maximálně do 20 %. V případě, že je ve zmrzlině velký podíl čokolády, ani tehdy nepřesáhnete množství cukru 30 % a i toto už je extrém. S kaloriemi to také není tak zlé, jak by se na první pohled zdálo. Třeba známý nanuk Magnum má zhruba stejně kalorií jako půlka tabulky čokolády. Zmrzlina je proto často dokonce zdravější variantou než třeba dorty, čokoláda, sušenky. Rizika s ní spojená se často přeceňují, rozhodně není takovým nebezpečím, za jaké se mnohdy vydává.
Dejte pozor na chemii
Dopřávejte si zmrzlinu. Rozhodně z ní nemusíte mít strach. Ale dávejte si pozor, jakou jíte. Předtím, než si vyberete výrobek v obchodě, pečlivě si pročtěte etiketu. Volte zmrzliny, které obsahují co nejméně dochucovadel a barviv. Smetanu totiž často nahrazují zahušťovadla. Je v ní zbytečně mnoho stabilizátorů a éček, která zajišťují její konzistenci a barevnost. V oblasti výživové hodnoty ale nepřinášejí vůbec nic navíc, právě naopak.
Barvičky si raději odepřete
Vyhněte se především stále populárním polárkovým dortům. Rozhodně je nekupujte svým dětem. Většinou se jedná o koktejl ztuženého rostlinného tuku a chemických látek. Rostlinný tuk byste jinak těžko udrželi v tuhé konzistenci, potřebujete k tomu řadu dalších látek. Raději proto svému dítěti vyberte kvalitní zmrzlinu, ať už smetanovou či ovocnou. U ovocných dejte pozor na ty příliš barevné – takové barvy vám přírodní ovoce nikdy nevytvoří. Samozřejmě, že zmrzlina nemůže být vždy dokonale bio, ale jde o to najít přijatelný a chutný kompromis, který vám bude vyhovovat.
Domácí výroba zaručí kvalitu
Pokud nejste s kvalitou a výběrem zmrzlin v obchodech spokojeni, můžete si zmrzlinu také vyrobit sami doma. Stačí k tomu čerstvé ovoce, jogurt či tvaroh. Jednoduše rozmixujte a vložte ve formě do mrazáku. Budete mít potom pochoutku vytvořenou přesně podle vaší chuti a přání. Nejste ničím omezováni, pouze vlastní fantazií. Dají se využít plody z vaší zahrádky nebo jakékoli ovoce koupené na trhu či v obchodě. Navíc v případě domácí zmrzliny přesně víte, co do ní dáváte a vyvarujete se také použití jakékoli chemie. Její výsledná chuť je pouze a jenom na vás.
Komentáře