Porod se blíží, co čeká těhotnou v posledních týdnech třetího trimestru?

Miminko se pomalu a jistě dere na svět. Zbývá posledních několik málo dní do porodu, ze kterého mají těhotné často strach. Konec třetího trimestru proto doprovázejí psychické obavy, které se mísí s fyzickými obtížemi. Váhový přírůstek způsobují jistou neohrabanost, konec těhotenství též provází nepříjemné otoky. Výjimkou není ani pálení žáhy nebo objevování nových strií na břiše. Jaké další obtíže se objevují v průběhu třetího trimestru a na co si dát pozor?

Únava i změny nálad

Třetí trimestr se v lecčems podobá tomu prvnímu, například jej provází velká únava nebo změny nálad. Často se objevuje strach, který souvisí s přicházejícím porodem. Ženy v tomto období mohou propadat panice, čemuž lze zabránit sestavením porodního plánu nebo absolvováním předporodního kurzu. Při opravdu velkých obavách je vhodné navštívit psychologa nebo si domluvit schůzku s porodní asistentkou a na porod se připravovat pomocí cvičení jógy i nácviku dechu.

Časté močení a horší spánek

Jaké zdravotní obtíže mohou potrápit ženu, kterou čeká porod v nejbližších dnech? Vzhledem k tomu, že miminko sestupuje níže do pánve, je obvyklé časté močení. Na druhou stranu se díky tomu těhotným lépe dýchá, což však nemá vliv na spánek, protože se v posledních týdnech před porodem opravdu špatně spí. Vyhnout se musí poloze na zádech, kdy hrozí mdloby. Těhotné se v průběhu noci též budí kvůli pohybům miminka i nutností navštívit toaletu. Současně je závěr těhotenství ve znamení pálení žáhy nehledě na skladbu stravy, přesto se doporučuje odlehčit jídelníček.

Poslíčci a taška do porodnice

V šestatřicátém týdnu těhotenství se doporučuje mít sbalenou tašku do porodnice se všemi potřebnými věcmi, protože porod může nastat kdykoli. Ohlašují jej poslíčci, pozor na jejich záměnu s opravdickými kontrakcemi. Při jejich pravidelnosti a zesilující intenzitě je třeba odjet do porodnice. Plod má v posledních týdnech na délku asi 45 centimetrů a váží okolo tří kilogramů, ale samozřejmě míry jsou vždy velmi individuální. Ve zbývajícím čase je vhodné relaxovat u knihy nebo při poslechu hudby, důležité je zůstat v klidu až do porodu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..