web analytics
Říj 082012
 

Máte rádi tavené sýry? Z hlediska zdravé výživy nejsou zrovna nejvhodnější a tak je už nějaký čas nekupuji. Mám přece ráda své zdraví i svůj vápník pro kosti. Nenechám si ho tedy krást tavícími solemi. Ale nápad, jak vyrobit „taveňák“ doma, mě opravdu zaujal.

Jednoduché suroviny, jednoduchá příprava. A k tomu ještě téměř nekonečné možnosti jeho aromatizování. Uznejte sami. Takový tvaroh, běžná surovina. Kousek másla a čajová lžička jedlé sody se najde snad v každé kuchyni. Tak tedy pojďme na to!

  • 250 g tvarohu
  • 1 kávová lžička jedlé sody

Suroviny spolu smícháme a necháme cca 10 minut stát. Na pánvi (nejlépe s nepřilnavým povrchem) rozpustíme 1 polévkovou lžíci másla a přidáme tvarohovou směs. Pomalu zahříváme. Postupně se mění konzistence hmoty z „tvarohové“ na „sýrovou“. Měla by z toho vzniknout téměř tekutá hmota, podobná tavenému sýru. Tehdy pánev stáhněte z plotny a můžete dochucovat.

Základ je přidat trochu soli. Dále to mohou být čerstvé nebo sušené bylinky, koření, třeba provensálské, červená paprika nebo i dušená cibulka.

 můj domácí sýr

můj domácí skoro tavený sýr

A můžete natírat. Směs však můžete i rozetřít na potravinářskou fólii (případně pečící papír) a nechat ztuhnout. Pak ji stačí nakrájet na plátky a máte sýr plátkový. Podotýkám, bez konzervantů a stabilizátorů. Musíte však počítat s tím, že je ho třeba co nejdříve spotřebovat. Myslím ale, že to nebude žádný problém.

Poznámka:

Jelikož jsem tuto „operaci“ dělala poprvé, jaksi jsem „přeskočila“ stadium sýra taveného a rovnou mi vznikl sýr plátkový. Ale chutný byl i tak.

Přeji dobrou chuť!

  Jeden komentář na “Domácí tavený sýr”

  1. Internet Explorer 11.0 Internet Explorer 11.0 Windows 7 Windows 7
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; Trident/7.0; rv:11.0) like Gecko

    Nemám vyzkoušené ale kámošky doporučují no?

 Zanechat komentář

Můžete používat tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..