Zdraví prospěšná káva: Šálek kouřícího nápoje jako lék

šálek kávy

Oblíbená, milovaná ale také zatracovaná, takové přívlastky můžeme přisoudit kávě. Odborníci často diskutovali na téma, je-li káva zdraví prospěšná nebo nikoli. Argumenty byly různé. Dnes už víme, že se pití kávy nemusíme obávat. Naopak, šálek dobrého kouřícího nápoje můžeme považovat za lék.

Zdravé antioxidanty z nápoje

Na konzumaci kávy by si měli dávat pozor jenom lidé s vysokým krevním tlakem a těhotné ženy. Káva obsahuje velké množství antioxidantů, které jinak najdeme třeba také v zelenině, ovoci, cereáliích nebo dalších látkách. Nápoj je výbornou zásobárnou antioxidantů a má jich dokonce víc, než tolik doporučovaný zelený čaj nebo ovoce. Například polyfenol kyselina chlorogenová, která je sloučeninou kyseliny kávové a chinové, působí významně na neutralizaci volných radikálů v našem těle. Jednoduše se na ně naváže a tím zabraňuje poškozování a stárnutí buněk. Podle vědců je dokonce možné, že až 70 % antioxidantů z potravy přináší právě káva. Vypijeme-li čtyři až šest šálků dobré kvalitní kávy, dostaneme do sebe podle názoru odborníků víc antioxidantů, než sníme-li půl kila ovoce či zeleniny. Vyvracet mýty spojené s kávou si klade za cíl Institut kávy vzniklý při Vysoké škole chemickotechnologické v Praze.

Studie fandí dobrému kafíčku

Institut například oponuje proti tvrzení, že káva škodí srdci. Jedinou potvrzenou skutečností je, že zvyšuje krátkodobě krevní tlak, a proto se nedoporučuje lidem s hypertenzí. Nepravdivé jsou i názory, že způsobuje rakovinu tračníku nebo močového měchýře. Podle českých lékařů není zcela pravdivý ani předpoklad, že káva dehydruje, tento mýtus se vytvořil spíše na základě skutečnosti, že po kávě se více močí. Prokázáno je, že káva snižuje riziko vzniku cévní mozkové příhody asi o 15 %, je také velmi dobrou prevencí proti cukrovce II. typu, zlepšuje paměť u seniorů, ale má preventivní účinky třeba i u astmatu. To vše dokazují nedávné vědecké studie. I otázka, zda je káva připravená na tolik oblíbeného českého turka škodlivější než třeba espresso, se ukazuje jako nepodstatná. Obsah látek je v obou případech přibližně stejný.

káva

Podporuje hubnutí a aktivitu

Účinek kofeinu na lidský organismus je poměrně složitým dějem. Kofein se váže na adenosin, látku, jež tělo produkuje tehdy, je-li unavené. Navázáním kofeinu na adenosin se odsune nástup spánku. Mozkové cévy se stáhnou a nadledvinky začnou vyrábět adrenalin, který způsobí zrychlení srdeční činnosti, hlubší dýchání a také stažení povrchových cév. Naopak svaly dostanou větší zásobu krve a stoupne krevní tlak. Rychleji se také odbourává glukóza, takže kofein příznivě působí na hubnutí. Zároveň zvyšuje hladinu dopaminu, látky zodpovědné za přenos nervových impulsů v mozku. Tím stoupá lidská aktivita a zároveň subjektivní pocit štěstí. Stimulace kofeinem nabuzuje myšlení i pohyb, ovšem jeho přemíra naopak způsobuje neklid a nervozitu. V zásadě je tedy káva zdravá a pro naše tělo přínosná, pochopitelně v omezené míře odhadované na cca tři až čtyři šálky denně.

2 komentáře “Zdraví prospěšná káva: Šálek kouřícího nápoje jako lék

 1. Firefox 27.0 Firefox 27.0 Windows 7 Windows 7
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:27.0) Gecko/20100101 Firefox/27.0

  Dobrý den.Na jiných stránkách zabývajících se také zdravou výživou, píšou, že káva zabraňuje vstřebávání železa. Co na to říkáte?

  1. Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP
   Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0

   Že všeho moc škodí. Jak kávy tak železa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..