Jak detoxikovat organismus po svátečním přejídání

Mnozí z nás se snaží shodit pár kilogramů, které nabrali během vánočních svátků a při silvestrovských oslavách. Zkuste ale tuto snahu pojmout spíše jako očistu těla po přemíře tučného a sladkého jídla. Možná pak zjistíte, že vám nové zvyky, které zařadíte do své životosprávy, udělají dobře a už se jich nebudete chtít vzdát.
 

Pijte vodu s citronem, skořicí a medem

Kde a jak začít s očistou svého těla? Chcete-li pomoci svému přetíženému zažívání, aby se vrátilo zpět do normálních kolejí, dopřejte si každé ráno sklenici vody (ideálně neperlivé), do které přidáte pár kapek citronové šťávy. Voda s citronem bude ve vašem trávicím ústrojí fungovat jako jakýsi pufr, který srovná vaši acidobazickou rovnováhu (tedy kyselé a zásadité prostředí ve vašem těle, obecně dochází spíše k překyselení organismu než naopak). Pokud do vody přidáte ještě lžíci medu a lžičku skořice, vyrobíte si skutečný elixír mládí. Skořice totiž pomáhá regulovat hladinu krevního cukru, takže je vhodná pro hubnutí a má významný vliv na stabilizaci cukrovky. Med se obecně považuje za všelék, který má výrazné baktericidní účinky.

zelenina

Zelí a červená řepa jako čističe trávení

Vynikajícím čističem vašich útrob je zelí. Pěkně vymete vaše trávicí ústrojí, protože obsahuje velký podíl vlákniny, a pročistí také játra, kterým pomáhají k regeneraci zejména kyselé a hořké potraviny. Dopřejte si proto dobrou zelnou polévku, která je vynikajícím jídlem zimních měsíců. Dodá vám tolik potřebný vitamín C, jehož zelí obsahuje velké množství, zahřeje vás a zasytí. Můžete si pochutnat také na zelném salátě, kdy zelí doplníte nastrouhanými jablky. Podobně přínosná je i červená řepa. S nastrouhanými jablky si ji můžete dopřát k masu, podpoří nejenom peristaltiku střev, ale také opět játra při jejich vylučování toxických látek.

Zelený čaj rozhýbá metabolismus

Podceňovat byste neměli ani pitný režim. Dostatek pití pomůže vyplavit toxické látky. Vhodný je například zelený čaj, který obsahuje antioxidanty pomáhající v boji s volnými radikály. Podporuje také imunitní systém a metabolismus, takže má vliv na hubnutí. Když si dopřejete k jídlu šálek zeleného čaje, rozhodně tím nic nezkazíte, právě naopak. Zelený čaj ovšem doplňujte vodou, nejlépe přírodní neperlivou.
Ráno či dopoledne je dobré dopřát si sklenku čerstvě vymačkané ovocné šťávy. Dodá vám vitamíny a navíc pomůže odplavit látky, které tělo odbouralo při nočním odpočinku.

jablkahrusky

Listová zelenina odbourává toxiny

Nezapomínejte na listovou zeleninu, která dodává tělu chlorofyl a také podporuje vylučování toxických látek. Protože zima není obdobím vhodným ke konzumaci studených salátů, můžete si připravit třeba maso se špenátem, kapustové karbanátky, nebo listy rukoly lehce orestovat na oleji. Zeleninu si dopřávejte ve velkém množství, pro ni prakticky žádné omezení neplatí, vláknina v ní obsažená podporuje činnost střev.

Na ovoce pozor

Ovoce bychom neměli při detoxikaci rozhodně vynechat. Je dobré zařadit si v prvních lednových týdnech jeden ovocný den, kdy budeme konzumovat jenom ovoce různých druhů: pomeranče, grepfruity, mandarinky, jablka, hrušky… Na druhou stranu je třeba dávat na množství ovoce pozor, protože obsahuje hodně fruktózy, ovocného cukru, takže lidé s nadváhou by si měli hlídat, kolik ho snědí.

Jeden komentář u “Jak detoxikovat organismus po svátečním přejídání

  1. Google Chrome 31.0.1650.63 Google Chrome 31.0.1650.63 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/31.0.1650.63 Safari/537.36

    Nejlepší způsob je nepřibrat, ale to se bohužel málokdy a málo komu povede. Já osobně v zimních měsících piji hodně čaje a vody bez bublinek s citrónem. Hlavní co je, musí mít člověk pevnou vůli a uhlídat se před dalším pokušením :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..