Už se kradou i recepty

Psaní článků na vlastní blog se věnuji od dob, kdy ještě slovo blog ani neexistovalo. Pravda, na jiné téma jako vaření, to je parketa Olinky. A stalo se mi i to, že mě redakce renomovaného magazínu požádala o souhlas se zveřejněním mého textu. No když mi článek loni ukradl jiný bloger, byl jsem překvapen. A zdá se, že ne naposledy.

Dnes se mi při hledání článků na aktuální téma dostal na oči nadpis článku, který mě zaujal, takže jsem kliknul. „Jaká zajímavá fotografie“, pomyslel jsem si, no vzápětí mě cosi varovalo. „Tu fotku znám!“ říkám si hledíc na půlené ředkvičky. A tak jsem o pár vteřin otevřel náš článek https://dobreazdrave.cz/kvasena-zelenina-pickles/ abych se ujistil, že dotyčná 19-ti letá slečna (podle jejího profilu) ukradla Olince nejen fotografie, ale i celý recept na výrobu kysaného zeleniny a zveřejnila jej na stránkách aktuality.sk!

Jsem docela schopný chápat, že provozovatel stránky Aktuality nemůže kontrolovat originalitu každého příspěvku, přestože si myslím, že kdyby chtěl, tak by mohl. Jsou na to totiž i on-line nástroje a používají se v copywritingu úplně samozřejmě. Horší však je, že si myslím, že provozovatel portálu Aktuality ani nechce kontrolovat originalitu příspěvků, protože na tom vydělává. Že proč jsem takový odvážný? Z vlastní zkušenosti svědka. Svědka policejního vyšetřování.

Na jiné stránce téhož provozovatele došlo k opakovanému zveřejnění kopií literárních děl jisté autorky, jíž jsem zabezpečoval technickou stránku zveřejnění jejich děl. Když upozornila provozovatele na porušování svých autorských práv a požádala o stažení textů, byla „odpinkaná“ aby neotravovala a že nemají čas ani kapacity kontrolovat obsah přidáván uživateli. Na to jsem udělal zaznamenaný pokus a mám zdokumentováno, že když chce, dělá provozovatel kontrolu a stažení příspěvků do pár hodin od zveřejnění.

„Asi jsme dobří, když nás kopírují“, řekl jsem Olince dnes odpoledne. Samozřejmě nás těší, když podle jejích receptů pečete a vaříte. Dokonce nás těší, když se o jejích receptech píše na jiných stránkách. Koho by to nepotěšilo, že 😉 No pokud nás kopírují a naše recepty vydávají za své, to už je asi příliš.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..