Shazování kilogramů v pěti krocích

Zárukou úspěchu při hubnutí je nejenom motivace, ale také správné plánování. Jádro shazování kilogramů tkví v plánování jídelníčku a nákupů.

1. Dávejte si splnitelné cíle. Jasně si řekněte, kolik kilogramů a do jakého termínu chcete zhubnout. Zdravé hubnutí přináší shazování o 0,5 a 1 kg týdně. Pokud tedy chcete zhubnout o 5 kg, měli byste se pohybovat v rozmezí 5–10 týdnů. Splnit tento cíl vám pomůže větší časová tolerance, jedním termínem byste cítili příliš stresovaní.

2. Zapisujte si jídelníček. Po dobu minimálně tří dnů až jednoho týdne si do bloku přesně zaznamenávejte, co jíte. Jaké jídlo, v jakém množství, v kolik hodin, dobré je poznamenat si i svoje pocity, například zda jíte ve spěchu, stresu. Udělejte si alespoň dvě hodiny času, sedněte si a postupně proberte skladbu vašeho jídelníčku. Pokud si nejste jisti zásadami stravování, nebojte se objednat se k výživovému poradci a probrat jídelníček přímo s ním. Odpoví vám na sporné otázky.

3. Stanovte si zásady složení jídla. Podstatné je, co a v jakém množství budou jednotlivá jídla během celého dne obsahovat. Jde o poměr sacharidů, bílkovin a tuků. Sepište si vzorový jídelníček, který bude respektovat tato pravidla. Přemýšlejte jak sladit, aby jídlo bylo zároveň zdravé i chutné. Pokud si nevíte rady, inspirujte se kuchařkami zdravé výživy. Sestavte si podrobný jídelníček na celý týden. Toto plánování vám pomůže překonat pocit, že nevíte co si uvařit a nakonec ze zvyku připravíte něco nezdravého.

4. Sestavte si nákupní seznam. Soupis vám pomůže. Zabrání pobíhání po obchodě a zoufalému přemýšlení, co jste to chtěli koupit. Půjdete za jasným cílem a výrazně tím klesá pravděpodobnost, že budete nakupovat nevhodné potraviny.

5. Vytvořte si systém kontrol. Stanovte si jeden den v týdnu, kdy se zvážíte a uděláte si kontrolu jídelníčku. Pomůže vám to průběžně sledovat, v čem jste dobré, a kde naopak máte rezervy. Podle toho přizpůsobíte další plán jídelníčku.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..