Aby brambory neutíkali po sporáku

Určitě tuto situaci znáte. Snažíte se udržovat sporák čistý. Po každém vaření ho poctivě umyje. No jakmile dáte vařit brambory, voda z hrnce překypí a čistý sporák či varná deska jsou minulostí. Když se mi to stalo posledně, nejprve jsem se rozzlobila. No pak jsem začala spekulovat nad tím, jak by se dalo „putování“ brambor po sporáku zabránit.

Vím. Při vaření se to často stává. U mě se při vaření nejčastěji „rozutečou“ brambory a pak luštěniny. Zejména hrášek. Z tohoto důvodu nejraději vařím brambory v páře. Nepřijdu tak o cenné látky, které by se vylouhovaly do vody a nemusím také čistit sporák. Pokud dám do hrnce pod pařák dost vody, mám po starostech. No vařit v páře naklíčené brambory se mi moc nechce. I když klíčky odstraňuji až do hloubky, přece jen při klasickém vaření ve vodě se do ní nějaký ten jedovatý solanin vyplaví. A když ještě přidám během vaření trochu kmínu, údajně to zabrání škodlivému účinku těch zbytků. Tak tedy vařím brambory ke konci zimy většinou v hrnci ve vodě a po dovaření vodu vyleju.

multifunkční pařák

Problém je jen v tom, že přestože se hrnec zdá ze začátku dost velký, postupně se jaksi „zmenšuje“. Bramborám je v něm přitěsno a tak utíkají po sporáku. Větší hrnec je jednou z možností, jak tomu předejít, ale má i své nevýhody. Je v něm zbytečně hodně vody a té dlouho trvá, než sevře. Na druhé straně při vaření se její hodně vypaří a v kuchyni je zbytečně vlhko. Řešila jsem to pokličkou. No i když mám pokličku s otvorem pro páru, nestačilo to a brambory i tak utekli.

 pařák na hrnci

A tak jsem minule položila na hrnec místo pokličky nerezový pařák. Voda se rychle zahřála a zároveň přes dostatek dírek mohla vznikající pára pomalu unikat. Když bylo po chvíli v hrnci už vody méně, na pařák jsem položila ještě klasickou pokličku a brambory pomalu dovařila.

Stejný postup jsem už vyzkoušela i s hráškem. Vařil se pomalu. Vznikající pěna vystoupala po stěnách pařáku a sporák zůstal úplně čistý.

 hrnec s pařákem

Když jsem před časem tento pařák kupovala, ani jsem netušila, na co všechno ho využiji. A tak kromě napařování masa či zeleniny mi slouží i jako sítko na cezení těstovin. Dále výborně nahradí pokličku na hrnec. A dokonce se osvědčil i jako nakličovadlo na obiloviny či luštěniny.

No řekněte, nevyplatilo se investovat pár drobných do koupě takové multifunkční věcičky?

Související:  Štědrovečerní bramborový salát

Podobné články:

Špalda - léčivá a posilující obilovina
Trápí vás alergie na pšenici? Cítíte se slabí a vyčerpaní?...
Číst dále
Vrata do garáže
Jezdíte-li autem každý den a každý den parkujete ve své...
Číst dále
Komfort v bytě díky žaluziím
Nádherné slunečné počasí vylákalo na procházku určitě nejen mě. Pokud...
Číst dále
Detoxikujte – rada za všechny drobné
Ženské magazíny tištěné, televizní i ty internetové jsou v jarním...
Číst dále
Ostružiny dostali nové vedení
Ostružiny jsou chutné ovoce, které roste na velmi dlouhých větvích....
Číst dále
První sečení v mé zahradě
Konečně se nám oteplilo. Pohyb nastal i v naší zahrádkářské...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..