Ačkoli mezi lidmi často převládá názor, že ten, kdo často a dlouho spí, tloustne, ve skutečnosti je to právě naopak. Dostatečný odpočinek je velmi důležitý. Ačkoli se to možná na první pohled nezdá, dobrý spánek je předpokladem pro udržení štíhlé linie.
Hormony mají vliv na spánek
Obéznější lidé často spí nepravidelně a málo. Proč? Když tělo ponocuje, nespaluje dobře, což znamená i přibírání kilogramů. Tvoří si tukové zásoby. Hormony regulují spánek i příjem potravy, právě na nich je výborně vidět souvislost dobrého spánku s optimální tělesnou kondicí. Do hormonální rovnováhy našeho těla se promítá hladina grelinu, hormonu, který má na svědomí zvýšení chuti k jídlu. Dalším hormonem, který naopak chuť k jídlu snižuje, je leptin. Křehká rovnováha mezi grelinem a leptinem je zodpovědná za naše výkyvy v chuti k jídlu. Pakliže ponocujeme a dlouhodobě nemáme dostatek spánku, stoupá produkce grelinu o 15-28 %. Míváme proto před spaním chuť na sladká jídla. Naopak produkce leptinu, který chuť k jídlu snižuje, při nočním bdění klesá.
Jak to vypadá po probdělé noci?
Když proto budete dlouho vzhůru, roste možnost, že budete hladoví. Tento mechanismus hormonálního působení dobře vysvětluje ono pověstné večerní luxování plné ledničky. Pokud jste alespoň někdy probděli byť jenom část noci, většinou jste druhý den byli nevyspalí, nevrlí a podráždění. Měli jste málo energie, kterou jste se potom snažili doplnit různými způsoby a nejspíše jste sáhli po nějaké rychlé sacharidové bombě. Ta vám sice na krátkou chvíli energii dodala, ale potom zase vaše hladina krevního cukru poklesla a vy jste se začínali dostávat do pasti vlčího hladu.
Usínejte a vstávejte v pravidelné hodiny
Chcete-li si trvale udržovat svoji hmotnost, měli byste proto pravidelně spát. Chodit spát i vstávat v pravidelnou hodinu. Vaše tělo si postupně zvykne na nový režim a možná se potom budete pravidelně budit sami. Když budete chodit spát v různé hodiny, rozhodíte si tím hormonální hladiny a tím pádem začínáte tloustnout. Platí to i pro dobu o víkendech nebo o dovolené. Když budete o dovolené vstávat mnohem později než ve všední dny, rozhodíte si tím svůj režim a promítne se to i do hladiny hormonů.
Vytvořte si pravidelný spací rituál
Zajistěte si v ložnici klidné a nikým a ničím nerušené prostředí. Rozhodně sem nepatří počítač, notebook, telefon ani televizor. Jedině tak vás nic nebude rušit a budete se moci klidně soustředit na usínání. Pomoci vám k tomu může dobrá knížka nebo tichá relaxační hudba. Důležité je připravit si usínací rituál, který budete dodržovat, a který vás příjemně naladí před spánkem. Také se před spaním nepřecpávejte a nepijte alkohol. Nejlepší je najíst se nejpozději dvě hodiny před spaním a pak už se kuchyni obloukem vyhnout. Zrovna tak alkohol vás nabudí a vy nebudete moci usnout.
Pomůže masáž i procházka
Ideální je podstoupit před spaním masáž, aby se vám uvolnily svaly. Uvolněné svaly podporují celkovou regeneraci vašeho těla. Naučte se relaxovat a využívat masáže, když už ne před spaním, tedy alespoň jindy. Pusťte si při masážích příjemnou relaxační hudbu. Můžete se také naučit nějakou relaxační techniku. Dobré je se před spaním trochu uvolnit, krátká procházka nebo třeba alespoň pobyt na čerstvém vzduchu na balkoně vám pomůže se zklidnit a navodit se před spaním na příjemné myšlenky.
Stres ruší naše noci
Velmi výrazně narušuje duševní rovnováhu emoční stres, kterému se bohužel nevyhneme. Právě tento stres často může za to, že špatně usínáme, trpíme nespavostí a během noci se budíme. Proto je pro zdravý spánek nezbytné, abychom si udělali čas sami na sebe a věnovali se svým koníčkům.
Komentáře