V jedné internetové diskusi jsem se dověděl, že v dnešní době kupovat drtič zahradního odpadu je nesmysl, protože téměř všude už jsou sběrné dvory, kam stačí všechen odpad ze zahrady odvézt. Málokdo si uvědomuje, že s odpadem ze své zahrady odváží i suroviny a energii a ještě musí za to i platit. Náš přístup je úplně jiný, jednou vyprodukovanou energii, suroviny, materiál se snažíme opakovaně využívat ve svůj prospěch.
Naše zahrada je na venkově, vedle starého rodinného domu, je celkem rozlehlá, takže nemusíme přemýšlet, který strom musíme skácet, abychom mohli zasadit jiný. Nemusíme sekat trávu každý čtvrtek, aby byla na víkend hezká, protože to jednak nepotřebujeme, jednak bychom nic jiného nedělali. U domu samozřejmě sekáme častěji, ale mezi ovocnými stromy pěstujeme venkovskou květovou louku. Má to mnoho synergických efektů na pěstování, ale o tom jindy.
Nedávno jsem počítal ovocné stromy, jen tak pro zajímavost, je jich tam téměř sedmdesát. Mezi nimi jsou staré vysokokmeny, i moderní nízkokmeny. A neméně bude ovocných keřů. Náš přístup k ovocninám je spíše extenzivní, takže sice děláme řez, ale nijak to s ním nepřeháníme a jsme víc za přirozený vývin stromů, než jejich každoroční znásilňování do co největší úrody, i za cenu oslabení zdravotního stavu či zkrácení životnosti stromu. Když chceme více kaštanů, hrušek švestek, vysadíme víc stromů. Péče o ně nám při našem způsobu pěstování zabere stejné hodné času, jako šaškování jiného okolo jednoho „výkonného“ stromu. Ano, máte pravdu, máme velký pozemek, protože jsme nepřistoupili na hru „více (peněz) za méně (místa)“ blízko centra.
Takže za rok máme celkem dost větví různé tloušťky. Část skončí jako palivo do grilu, když máme chuť na něco dobré anebo nás navštíví přátelé, část suchého dřeva slouží jako palivo do kotliny, když redukujeme počet slepic. A část je skladovaná na budoucí uzení. No většina je zeštěpkovaná a dřevní štěpka je dále zužitkovaná.
Náš dvůr je travnatý, odmítl jsem beton, abych nenarušil vodní poměry v této části pozemku. Daní za to jsou mělké koleje po osobním autě, které vyplňujeme právě dřevní štěpkou tak dvakrát do roka. Vždy je to levnější a víc účinnější, než ten beton. Dřevní štěpka také slouží jako mulč na některých záhonech. Nejprve brání sluneční a větrné erozi půdy, též brání růstu plevele, snižuje množství vody na zálivku a také pomáhá půdním živočichům zabudovat uhlík do půdy, tedy zvyšování obsahu humusu, který je významný při schopnosti půdy zadržovat vodu ze srážek a postupně ji uvolňovat rostlinám do kořenů. A současně jako organické hnojivo zlepšuje růst i odolnost proti ataku škůdců a chorob našich rostlin. Nekupujeme substráty, nekupujeme hnojiva, nepotřebujeme tolik vody a elektřiny na zalévání, nepotřebujeme tolik postřiků na stromy. A mámě větší úrodu při méně práci. Nemalé množství štěpky slouží jako základ kompostu, kde ji prokládáme nepotřebnou posečenou trávou, podestýlkou od slepic nebo zbytky zeleniny po sběru úrody.
Do úspor musíme zařadit i nespálené PHM na odvoz větví nebo trávy na sběrný dvůr.
Před osmi lety jsme si koupili nejvýkonnější elektrický štěpkovač s válcovým nožem AL-KO Easy Crushh LH 2800 a i když dostává dost zabrat, protože kromě vzpomenutých ovocnin v zimě štěpkujeme větve ze 400 hlav vrby košíkářské, pořád dobře slouží. Kdybych měl vybírat dnes, opět to bude štěpkovač AL-KO Easy Crush LH 2810, tedy novější typ. Má maximální výkon 2800 W, tedy ho připojíte na běžný elektrický rozvod. Měřil jsme jeho skutečnou spotřebu wattmetrem a ta se pohybuje mezi 500 W na volnoběh po cca 1000 W u tenčích větví. Na plný výkon jeden opravdu jen u hrubých větví (4 cm) tvrdých stromů. A jeho cena se rychle vrátí tím, že nepotřebujete kupovat vše, co jsem napsal výše. Uklidíte si zahradu, jako my a ještě i ušetříte. Stačí být rozumný.
Komentáře