Lignohumát – přírodní lékárna pro vaše rostliny

K posílení svého zdraví lidé využívají několik postupů. Jedni sportují, jiní se snaží zdravě stravovat a další hledají pomoc v lékárně. A co naše rostlinky? Ty takovou péči nepotřebují? Zvládnou nástrahy nepříznivého počasí a chorob i bez naší pomoci? Bohužel, dnešní moderní odrůdy už jen těžko. Proto jim musíme občas trošku pomoci a posílit jejich imunitu. Třeba Lignohumátem.

Zdraví a dobrá kondice pěstovaných rostlin závisí na několika faktorech. Některé ovlivnit můžeme, jiné ne. Pokud však začneme s péčí včas, získáme silné sazenice, které jen tak něco neohrozí. A s pomocí Lignohumátu je to hračka.

Co je Lignohumát

Lignohumát Lignohumát je jedinečná směs přírodních látek. Takzvaných huminových a fulvových kyselin. Vzniká jako vedlejší produkt při zpracování papíru z dřevní hmoty. Tato unikátní směs prospívá všem vašim rostlinám bez výjimky. Vhodná je tak pro pokojové, balkónové, ale i zahradní rostliny.

Jak působí Lignohumát

Lignohumát zlepšuje a zrychluje klíčivost rostlin. Stimuluje tvorbu kořenového systému. Ačkoliv se nejedná o hnojivo, účinností se mu velmi podobá. Když se aplikuje spolu s hnojivem, zlepšuje jeho využití v rostlině. Zároveň zefektivňuje příjem živin z půdy. Tedy snižuje potřebu častého hnojení. Díky Lignohumátu jsou rostliny odolnější, bohatě kvetou a přinášejí kvalitnější plody. Pokud se Lignohumát přidá do ošetřujících postřiků, zlepší se tím jejich účinnost a nemusí se tak často opakovat.

Použití Lignohumátu

 semínko silák
semínko kulturista

Použití Lignohumátu je velmi jednoduché. Jelikož se Lignohumát prodává jako koncentrovaný roztok, před použitím ho třeba zředit. Nejčastěji se doporučuje přidat 20 ml lignohumátu do 10 litrů vody (asi 1/3 víčka) . Pokud však potřebujete připravit jen malé množství zředěného lignohumátu, stačí do vody kápnout trochu koncentrátu a zamíchat. Roztok má vypadat jako slabý černý čaj . Tehdy je připraven k použití.

Lignohumát lze s úspěchem použít už při klíčení rostlin. Před výsevem semena máčíme ve slabém roztoku lignohumátu několik hodin (v průměru 2 až 3). Potom semínka vyjmeme, osušíme, aby se nám s nimi lépe manipulovalo a můžeme vysévat. Tento postup je vhodný pro rajčata, papriku či okurky. Máčet můžeme před výsadbou ale i cibuloviny.

Lignohumát se dá s úspěchem použít také na moření česneku nebo hlíz brambor . Budou odolnější proti houbovým chorobám a vy se tak vyhnete zbytečné chemii.

Pokud vysazujeme rostliny s volnými kořeny , od sazenic zeleniny, jahod až po sazenice ovocných stromků, vyplatí se nechat je v roztoku Lignohumátu alespoň několik hodin. Stromky můžeme v roztoku nechat i celou noc. Pak je vyjmeme, zasadíme a zbylým roztokem polijeme. moje loňská úroda Podstatně tím zvýšíme ujatelnost rostlin i následnou tvorbu nových kořenů.

V průběhu vegetace můžeme Lignohumát aplikovat buď formou zálivky nebo postřikem na list . Účinek ještě zlepší kombinace s listovým hnojivem.

Lignohumát používám již několik let. Nejen v zahradě, ale iv bytě. Při pěstování sazenic balkónových rajčat, petúnií zda muškátů je opravdu nenahraditelný. A abych ho nemusela nosit do zahrady a znovu domů, mám jedno balení doma a jedno v zahradě. Neboť mít ho po ruce se mi vždy vyplatilo.

Jeden komentář u “Lignohumát – přírodní lékárna pro vaše rostliny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..