Sloupy pro plot i vinohrad rychleji a snadněji

Některé práce v zahradách provádíme pravidelně a často a některé jen jednou za čas, možná jednou za život. K takovým patří například stavba plotu kolem zahrady nebo budování vinice. Ani jedno z toho se neobejde bez sloupů a jejich osazení do země. Je to náročná práce, vyžaduje si spoustu času i mnoho námahy. Nebo také ne, když sledujete nové trendy a nebojíte se kromě svalů zapojit i mozek.

Nepatříme k těm zahrádkářům, kteří kromě svého políčka nic jiného nevidí ani nemají na nic čas. Nezapomněli jsme se v minulém století. Rádi se podíváme na televizní magazín pro zahrádkáře, prolistujeme stejně zaměřený časopis i sledujeme internetové stránky a v nich nabízené videa s naší oblíbenou tématikou. Samozřejmě že neaplikujeme vše, co se kde píše, ale zvažujeme, co z inspirací se nám hodí, líbí a co bychom si rádi vyzkoušeli i v naší zahradě. Člověk s otevřenou hlavou tak může učinit věci rychleji, snadněji, jednoduše a paradoxně díky tomu, že sleduje svět kolem sebe, ušetří spoustu času právě na hledání nových podnětů.

Když jsme kupovali novou zahradu, věděli jsme, že musíme vyřešit i otázku její ochrany. Ze tří stran starý plot, který snad ještě chvíli vydrží, ale na jednom konci železná ohrada, kterou si bývalý majitel za pár týdnů odveze. A buď nám srnčí zvěř ohryže naše nové ovocné stromky, nebo je nezasadíme? Ani jedna z možností nepřicházela v úvahu, rozhodli jsme se, že postavíme ten krátký plot.

Kopat ručně jámy nebo se trápit s ručním vrtákem do země, vláčet těžké betonové sloupky nebo raději železné sloupy? A pak betonovat v kopci. Než tam vyvezeme štěrk, cement, vodu byť Motúčkem… Dělat to brzy na jaře, prakticky v zimě, aby beton dostatečně vyzrál a dal se natáhnout drát a na něj zavěsit pletivo dříve, než ohrada zmizí. No řekněte, kdo by se na takovou práci těšil? Přestože se jednalo jen o 25 metrů dlouhý plot.

Ale já jsem se těšil, jak si postavím svůj nový plot v nové zahradě. Zorganizovali jsme sice menší rodinnou akci, ale měli jsme na plánu více aktivit. A v rámci této soboty jsme tři lidé za tři hodiny ten plot skutečně postavili. Ráno tam nebylo nic, odpoledne jsme měli sloupy včetně rohových opor v zemi a na sloupech natažené a více méně našponované pletivo. A o půl roku později jsem úplně sám za jeden den osadil dvanáct sloupů v našem novém vinohradu.

Související:  Nové sezení do zahrady

Ptáte se, jak je to možné? A jestli vůbec je to možné? Samozřejmě, že je. Jen musíte dělat věci jinak.

Místo kopání či vrtání jámy, míchání betonu a čekání na jeho vytvrzení nebo udusávaní sloupů v zemi palicí jsem zakroutil do země zemní šroub a do něj vložil ocelový sloup.

vrut zemní

Zemní šroub nebo zemní vrut je z hrubé pozinkované oceli. Do země se zakroutí za pomoci ocelové tyče v otvorech v její vrchní části nebo pomocí nástavce, když se do těch otvorů vloží malý kolík, například šroub M16x80. Vruty se vyrábějí v různých průměrech i různých délkách. Nejčastěji je to vnitřní průměr 60 mm a délka 550 nebo 650 mm. Na obrázku je šroub o průměru vnitřku 68 mm a délce 800 mm.

To modré je sloupová vodováha. S její pomocí se velmi snadno a přesně osazují sloupy nejen na plot, ale i na regál a samozřejmě i zemní vruty.

zemní šroub

I zatočení šroubu do země vyžaduje jistou sílu, zejména do tvrdé a suché půdy. Ale je to jen jeden úkon místo kopání, betonování… Občas pomůže na místo, kde má být vrut zavrtaný, vylít za konev vody.

Po prvních pár centimetrech se dostane závit spodní části zemního vrutu do půdy a pak už se vtahuje do země sám. Abych se nemusel velmi shýbat až k zemi, koupil jsem si za pár korun nástavec. Mám o průměru 60 mm a mohu s ním zatáčet i větší šrouby. Naopak by to nešlo.

vrut s nástavcem

Když je vrut v zemi, je čas osadit sloup. Před jejich nákupem jsem se samozřejmě zajímal, jak moc vejde sloupek do zemního vrutu, ať koupím správnou délku. Záleží od průměru i délky zemního vrutu a průměru sloupu. Já jsem zvolil i na plot i na vinohrad silnostěnné sloupy o průměru 48 mm.

Sloup se nejprve pomocí tří šroubů M8 ve vrutů vycentruje a postaví do kolmé polohy. Opět pomocí plastové vodováhy na vrchu sloupu. Když je vrut celý v zemi, je třeba si na vidlicový klíč udělat trochu místa. Pomáhám si malou zahradnickou lopatkou, odhrabu zeminu, abych mohl nasadit klíč na hlavy šroubů.

vrut a sloup

Tyto tři pozinkované šrouby by ale sloup nemuseli dlouho v zemním šroubu udržet. Přece jen budou časem korodovat, závit se může uvolnit… Správně. Šrouby slouží pouze k vyrovnání sloupu. Jeho fixaci zajistí štěrk.

vrut a štěrk

Ale ne ledajaký štěrk, nýbrž ostrohranný, drcené kamenivo. Právě ty ostré hrany se zaříznou i do ocelového sloupu i do ocelového šroubu a tím zabrání jejich vzájemnému uvolnění. Nevěříte? Ani já jsem nevěřil, přestože jsem viděl na internetu video. A tak jsem si to vyzkoušel. Jeden zemní šroub jsem totiž zatočil do země trochu bokem. Už jsem v něm měl sloup, i za lopatku štěrku. Tak si říkám, že v nejhorším případě provrtám sloup a do něj vložím tu půldruhametrovou tyč, co používám do nástavce. Nebylo třeba, ale i přesto, že jsem nasypal jen trochu štěrku do vrutu, měl jsem co dělat, abych po uvolnění šroubů M8 ten sloupek z vrutu dostal ven. Ještě štěstí, že nebyl celý zasypaný tím jemným štěrkem.

Související:  Stínění jižní strany

Dodavatelé zemních vrutů doporučují pro zasypávání sloupů v šroubech ostrohranný štěrk o zrnitosti 2-5 mm. Jenže zkuste takový štěrk sehnat. V pískovnách téměř nemožné, v prodejnách se zemními šrouby se jedná o malý zázrak a když řeknete v štěrkovnách, že potřebujete pět kilo…

Tato frakce 2-5 se používá pro kombinaci sloupu 48 mm a zemní vruty 60 mm. Když se mi moje pětikilové balení, s vypětím sil sehnané na internetu za pár stovek (?, nepamatuji si přesně), začalo zmenšovat, vymyslel jsem si jinou fintu. Namísto úzkých 60 mm zemních vrutů jsem si objednal 68 mm zemní vruty a v blízké štěrkovně za třicet korun koupil sto kilo štěrku. Polovinu frakce 0-4 a polovinu 4-8. Ta 4-8 je akorát pro mé vruty 68 mm a sloupy 48 mm. A sloup se ještě nikomu nepodařilo ze země vytáhnout.

plot

Bojíte se, že do zemního šroubu nateče voda? Na spodku, při špici závitu, je díra, kterou může vytéct ven.

Pro vinohrad jsem použil klasické hladké válcové sloupy, pro plot jsem zvolil sloupky tvaru D. Na ně jsme pomocí C-spon navěsili svařované pletivo. Jak říkám, za tři hodiny byl 25 m dlouhý plot hotov. Ani tchán tomu nechtěl věřit 😉

plot

Možná že takto postavené sloupy i plot nemá životnost sto let. Ale to od něj nikdo ani neočekává. Úplně mi stačí, když vydrží třicet. Protože to už ho asi nebudu potřebovat a kdoví, jaké plány se zahradou budou mít moji následovníci.

Mnoho lidí mi říká, že mít velkou zahradu je dřina. Ale když na přepravu těžkých věcí namísto obyčejného kolečka používáte Motúčko, místo obyčejného křovinořezu ten s podvozkem, namísto rytí mulčujete a místo dřiny s kopáním jam a osazováním sloupů využijete zemní vruty, tak potom ani velká zahrada není dřina. Mít velkou zahradu je pak velká radost.

Podobné články:

Balkónová rajčata, kam s nima?
Měla jsem dnes zase milou návštěvu. Tetu z rodinného domu...
Číst dále
Máte chuť si zasportovat s přáteli?
S probíhajícím podzimem je čím dál méně důvodů zajít si...
Číst dále
Sladké pokušení na špejli
Opět jsem neodolala a v obchodě s potřebami pro domácnost...
Číst dále
Jak se pozná slepák – jednotlivé příznaky
Slepé střevo nebo-li apendix je velmi úzká část (můžete si...
Číst dále
Mulčované záhony nepotřebují rýč
Ještě stále na podzim ryjete a na jaře kultivujete záhony...
Číst dále
Semínka: Zdravé mlsání, po kterém nepřiberete
Chcete mlsat a přitom mít pocit, že děláte něco užitečného...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..