Levný průmyslový mák: Recept, jak si snadno zkazit buchty

makový koláč

 
Máte rádi makové buchty? Pokud ano, jistě si pokládáte otázku, kde kvalitní mák sehnat. Každý, kdo se alespoň jednou porozhlížel v obchodech po dobrém máku na plnění buchet či závinů, potvrdí, že to zdaleka není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

 


 

Špatné zkušenosti

Podobnou zkušenost mám i já. Směs mletého máku, kterou jsem jednou zakoupila, měla jakousi podivnou pachuť. Dojem z jinak povedeného kynutého závinu z velmi dobrého těsta to bohužel naprosto zkazilo. Čím je to způsobeno? Kde je problém?

Podvod skrývají dochucováním

V srpnu loňského roku proběhla českým tiskem aféra, která odhalila, že se do potravinářského máku přidává mák průmyslový, který je určený pro zpracování ve farmaceutickém průmyslu a je levnější. Ovšem výsledná chuť je samozřejmě úplně jiná. Jenže legislativa toto umožňuje. Jak se ale toto míchání projevuje na výsledné chuti máku? Jak upozorňují odborníci, průmyslový mák má nezaměnitelnou pachuť po myšině a ztuchlině, takže pokud v makovém výrobku identifikujete něco podobného, hned budete vědět, odkud vítr vane. Pekárny to řeší tak, že mák dochucují, a to například skořicí, vanilkou a podobně, aby zmiňovanou pachuť přebily, což se do určité míry daří. Nicméně fajnšmekři to samozřejmě poznají.

Úspora nákladů nutí výrobce šidit

Nicméně jak už to bývá, o peníze jde v první řadě a zatímco náklady na výrobu jednoho kilogramu potravinářského máku činí asi dvacet korun, u máku technického je to zhruba třináct až sedmnáct korun. Do Čech se proto dováží technický odpad z máku ze zahraničí a míchá se do potravinářského máku, aby výsledná cena byla nižší. Tím, že cena máku klesá, se ho také nevyplácí pěstovat. Jenže Česká republika přitom je jedním z největších světových producentů máku.

Kupujte jenom prověřenou kvalitu

mák Takže jak bojovat proti míchání technického máku do máku potravinářského a šizení lidí tímto způsobem? Když jsem nedávno koupila na farmářském trhu kvalitní český mák a doma si ho umlela a použila na pečení, výsledek byl zcela odlišný. Takže kupujte mák jenom u prověřených dodavatelů, u kterých víte, že ručí za svoji kvalitu, jinak se můžete velice nepříjemně napálit.

Jeden komentář u “Levný průmyslový mák: Recept, jak si snadno zkazit buchty

  1. Microsoft Edge 18.17763 Microsoft Edge 18.17763 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition
    Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/64.0.3282.140 Safari/537.36 Edge/18.17763

    Jestli to spíš není tím, že mletý mák se velmi rychle kazí a kupovat tedy mletý je dost ošemetné samo o sobě…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..