Všichni vědí, že sezóna plotů začíná na jaře, koncem března nebo začátkem dubna. Neboť dříve se ploty stavět nedají. Máte pravdu, nedají, pokud uvažujete o kopání jam, betonování a baví vás dřina. No někdy potřebujete plot vybudovat i uprostřed zimy. Věřte mi, že se to dá, jeden takový jsem sám postavil, abych ochránil ovocný sad před srnami. Zemní vruty se dají osadit i během mrazů, když víte jak na to.
Jeden ze sousedů odstranil kus svého plotu a tím se srny v zimě dostali přes nízký plot k bližšímu sousedovi a od něj k nám to měli doslova na skok. Několik stromů nám ohryzali. Naštěstí jsme se to dozvěděli hned druhý den. Okamžitě jsme rozvěšeli pachové odpuzovače divoké zvěře a objednali ocelové zemní vruty, poplastované sloupy a svařované pletivo. Po jejich obdržení jsem se pustil do práce, ačkoli v noci byly teploty až -13 °C a přes den se oteplilo na -5 °C. I když se to zdá nemožné, i v takovém nepříznivém počasí jsem osadil osm ocelových sloupů výšky 180 cm nad zemí.
Osazování zemních vrutů do půdy v létě je jednoduché. Mírně zatlačíte špičku vrutu do země, nasadíte tyč nebo klíč a začnete zatáčet, přičemž tlačíte svou vahou na šroub. No do zmrzlé země se vrutu jít nechce. Jak ho přesvědčit?
Akumulátorovou vrtačkou a vrtáky do betonu. Stačí jeden kus průměru 10 nebo 12 mm a délce 20 cm, hodí se jeden vrták průměru 12 mm a délce tak do 40 cm. Protože jsme měli místo u starého plotu zamulčované vrstvou sena, země byla v tomto místě promrzlá do hloubky jen 10 cm, jinde v zahradě do 30 cm.
Na místě, kde má být umístěn zemní vrut průměru 60 mm a délce 550 mm nejprve vyvrtejte s pomocí příklepu středovou díru 12 mm vrtákem a pak kolem něj pět šest děr vrtákem 10 mm. Používání dvou akuvrtaček vám umožní déle pracovat bez nabíjení, protože v mrazu je efektivní kapacita akumulátorů menší, než v létě a také tvrdá zem klade zvýšený odpor.
Pak už nasaďte vrut na střední díru, použijte tyč nebo klíč na zemní vruty a dobře se na něj zavažte svým tělem. Pomalu točte a sledujte, zda vniká do země. Po zanoření jedné třetiny až poloviny vrutu si pomozte malým trikem. Zahřejte asi litr až půldruhého litru vody, rychlovarnou konvicí nebo plynovým vařičem, a pomalu polijte kolem vrutu. Tím se půda zahřeje, rozmrzne a změkne. Pak už zatočte vrut zcela do země.
Další postup už se v ničem neliší od osazování sloupů pro ploty v létě. Pomocí ostrohranného štěrku frakce 2-5 nebo na dvojce sítu prosátým 0-4 drceným kamenivem upevněte ocelový sloup, samozřejmě pomocí sloupové vodováhy.
Sloupová vodováha pomáhá kolmo usadit nejen sloupy ve vrutu, ale i samotné zemní vruty do země. Samozřejmě, že osazování sloupů v mrazu jde o cosi pomaleji, než v létě, ale i v takovém pro klasické metody nevhodném počasí se postavit nový plot dá. Na sloupy jsme osadili svařované pletivo a tím jsme naši zahradu ochránili před nájezdy hladových srn.
Když stojíte před problémem opravy nebo výstavby plotu, ani mrazivé počasí není překážkou. Než si nechat ničil stromy zvěří, raději se pusťte do práce hned. Pomocí zemních vrutů je to jednoduché.
Komentáře