Koupili jsme novou zahradu

Až dosud Olinka hospodařila v malé štyřarové zahrádce na okraji zahrádkářské osady za městem. No letos bude zřejmě posledním na tomto místě. Začátkem roku jsme totiž koupili zahradu někde jinde a chceme pokračovat ve společném hospodaření na, doufáme, lepším místě. Výběru vhodného místa a přiměřené velikosti pozemku jsme věnovali asi dva roky, tolik to trvalo od první myšlenky na novou zahradu po koupi konkrétního pozemku. A samozřejmě jsme hledali zahradu v ceně, která se nám zdála přiměřená a dostupná. Co nás k takové změně vedlo?

Možná jste zaregistrovali několik článků, ve kterých jsem se stěžoval na negativní vývoj v zahrádkářské osadě. Mnoho zahradních chatek již slouží jako trvalé bydliště lidí bez práce a bez domova. Místo péče o ovocné stromy je v zimě kácejí na palivo, a nejen v zahrádce, kterou si koupili. Ze sousedních pozemků mizí ne pouze připravené palivové dřevo, ale i dřevěné konstrukce a kompostéry. V létě zase sklízejí úrodu v zahradách, kterou nesázeli. Zaznamenali jsme i krádeže vody. Pravidla zahrádkářského svazu nedovolují oplotit si svoji zahrádku, přestože se našli členové, kteří nerespektovali toto pravidlo a plot si postavili. V našem případě by to ale znamenalo omezení přístupu k vlastní vinné révě, která je na okraji pozemku.

Někteří zahrádkáři projevili zájem koupit si svou zahradu od pozemkového fondu, avšak ani po několika letech úsilí a stovek eur vynaložených na různé úkony, se jim stále do vlastnictví nedostali. Paradoxně nás Pozemkový fond naháněl, aby nás donutil si pozemek odkoupit, my jsme jsme ho dotlačili k pronájmu. A tak kromě daní městu platíme i nájemné. A ještě nám někdo krade úrodu i vybavení.

Bývalý majitel zahrádky postavil drátěnku na révu tak, že už potřebuje rekonstrukci. Sloupky se vyvalují, protože nemají pevný základ, dráty jsou povoleny, ale nelze je napnout. A se základem má problémy i chatka a terasa. Když jsme si spočítali náklady na opravu chatky, terasy, révy vinné, ocelové nádrže na vodu a uvědomili si, že bychom vráželi peníze do pozemku, který není náš a kdykoliv můžeme o vše přijít buď s „pomocí“ bezdomovců nebo úřadů, napadlo mě , že zda by nebylo lepší investovat do vlastního. Když se nyní v osadě začali promenádovat kanci, ukázalo se naše rozhodnutí v nedávné minulosti jako prozíravé.

Před časem jsem měl možnost získat zahradu ve vesničce nedaleko města, spolu se starým domem a sklepem, vlastní studnou, blízko lesa. Pohrávali jsme se s myšlenkou, plánovali, co všechno bychom v zahradě udělali… dokud si kamarád prodej nerozmyslel. No my jsme si koupi nové zahrady rozmyslet nechtěli a tak jsme sledovali inzerci, stránky realit a hledali dál. Mnoho nabídek bylo takových, že se zahradou bychom koupili i rodinný dům. Ten ale nechceme a už vůbec ne starý, do kterého opravy bychom museli nasypat spoustu peněz a i tak by to nebylo podle našeho stylu. No cena pozemku s domem byla vždy vyšší, než jsme my chtěli za zahradu dát. Nebo byl pozemek malý. Nebo to bylo všechno daleko. Jelikož bydlíme ve městě, hledali jsme vhodnou zahradu do deseti kilometrů z města, aby se nám cesta do ní dva až tři krát týdně velmi nepredražila.

Nedávno jsem šel po vesnici, kterou docela dobře znám a všiml jsem si jeden starý dům na prodej i s velkou zahradou. Zeptal jsem se paní ve vedlejším dvoře na velikost a podíval jsem se směrem na konec. Pozemek se mi zalíbil a začal jsem získávat informace.

Pozemek byl velký, dobře orientovaný, na jedné straně do tiché ulice ve vesnici, na druhém konci do volné přírody. Mnoho stromů na něm není a ty, co jsou, jsou staré. Pro někoho problém, pro nás příležitost založit zahradu na novo. Pozemek jsme si prohlédli, pár krát se setkali s majitelem a dnes je již pozemek náš. Jdeme budovat novou zahradu na překrásném místě.

záhrada

Tato jaro bude pro nás náročné. Ještě chvíli se budeme starat io starou zahradu, ale už připravovat novou. Přeneseme některé mladé stromky a keře do nové zahrady, nové koupíme. Koupit musíme i nějaké zahradní nástroje a vybavení, které jsme dosud neměli, protože jsme ho nepotřebovali. Nová zahrada je o dost větší. Těšíme se, že v ní bude dost místa pro zeleninu, ovocné keře a stromy i květiny. A mimochodem, rostou nám tam šipky a trnky. Šípkový čaj z našich šipek jsme již pili, chutná skvěle 😉

Koupě nové zahrady neznamená, že už sem nebudu přispívat články ze života zahrádkáře. Spíše naopak. Přibude práce, nových postupů, přibudou témata na nové články.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..