Stavění sloupů pro oplocení na zemních šroubech se stalo v posledním období velmi oblíbené, bez ohledu na použití čtvercového pletiva nebo svařovaných panelů. Jde o šikovnou metodu, která výrazně šetří čas a námahu při práci v zahradě nebo kolem domu. Proto mě zajímalo, jestli stejně efektivně lze osadit v zahradě i vzpěry rohových sloupů oplocení, které ho pomáhají stabilizovat pod váhou pletiva. Nakonec jsem na zemních vrutů osadil i vzpěry pro nový vinohrad v naší nové zahradě. Je to stejně jednoduché, rychlé a pevné, jako sloupy, i když si to vyžaduje jisté odlišnosti při práci.
Základní vybavení pro montáž šikmých vzpěr je stejné, jako se používá při stavění sloupů. Jen nepotřebujete sloupovou vodováhu samozřejmě 😉 Ale montážní klíč na zemní vruty spolu s pomocným kolíkem (pozinkovaný šroub M16x80) i prodlužovací tyč je třeba, stejně tak vidlicový klíč na šrouby M8 ve vrutu, ten doplníte vidlicovým klíčem na matice vzpěry. No a samozřejmě malou zahrádkářskou lopatku na drobnou úpravu terénu v okolí vrutů i na sypání ostrohranného štěrku do vrutů po osazení vzpěr.
Zvykl jsem si při všech svých montážích plotů používat šikmé vzpěry s ukotvením hákem průměru 8 mm. Práce mi s nimi připadá jednoduchá a rychlá. Takže je třeba ještě akumulátorovou vrtačku a vrtáky průměru 3 až 4 mm a vrták průměru 8 mm. Tenčím vrtákem si provrtáte malou dírku, jde to rychleji, než hned velkým, a potom ji dokončím na potřebný průměr.
Běžně se pro šikmé vzpěry používají zemní vruty stejného průměru a délky, jako pro sloupy. A pak i délka vzpěry při stejném průměru jako sloup vychází stejná, jako délka sloupu. To znamená nejčastěji šroub průměru 60 mm a délka 550 mm (pro plot do výšky 160 cm) nebo délka 650 mm (pro plot do 180 cm) a průměr sloupu 48 mm.
Pak ale vychází málo místa mezi vnější stěnou vzpěry a vnitřní stěnou zemního šroubu. V praxi to má dva důsledky. Musíte použít na zásyp jemný štěrk frakce 2-5, který se těžko shání a je dražší. A pokud se vám podaří zavrtat zemní vrut ne zrovna v ideálním úhlu, nemáte možnost korekce polohy vzpěry vůči sloupu.
Já při svých instalacích plotů jsem to vyřešil tak, že používám vzpěry menších průměrů, než jsou sloupy. U plotu do výšky 180 cm jsem použil sloupy průměru 48 mm a vzpěry průměru 38 mm. Zemní vruty jsem dal ty menší o průměru 60 mm. Protože do nich ale tenčí vzpěra zajede hlouběji, musíte udělat jednu ze dvou věcí. Akceptovat fakt, že vzpěra bude o sloup opřená trochu níž nebo koupit o číslo delší vzpěru. Ale vůle vzpěry ve vrutu je větší, máte možnost upravit úhel vzpěry podle potřeby a také na zásyp použijete levný štěrk větší frakce 4-8. Pokud nechcete měnit průměr vzpěry, máte možnost koupit zemní šroub většího průměru (68 mm), výsledek bude stejný. Včetně potřeby koupit delší vzpěru.
Jak osadit zemní šroub pro vzpěru sloupu
Správně osazená šikmá vzpěra se opírá o kolmý sloup ve dvou třetinách jeho výšky a se zemí svírá úhel 60°.
Abychom to docílili, potřebujeme v první řadě znát hodnotu, o kolik se vzpěra dostane do šroubu. O stejnou hodnotu si poznačit vzdálenost od horního konce vzpěry. Fixem, lepicí páskou, jakkoliv. Pomocí úhloměru nebo z kartonu vytvořené šablony naměříme u sloupu úhel 30° (aby zbývajících 60° bylo mezi vzpěrou a zemí a 90° mezi sloupem a zemí – spolu 180°) a opřeme o sloup vzpěru tak, aby naměřená a označená hloubka přesahovala sloup. Takto nám spodní konec vzpěry ukáže na zemi místo, kde máme zavrtat zemní šroub.
Pak už opřeme špičku zemního šroubu o zem, za pomoci tyče začneme zavrtává šroub do země a pravidelně kontroluji pomocí vzpěry, zda udržujeme správný úhel zemního vrutu a správný směr vůči sloupu. Ze začátku se nám to nemusí dařit, ale dokud je v zemi jen špička šroubu, dá se mírným tlakem na šroub správným směrem upravit i úhel i směr, abychom nakonec dostali vzpěru do správné polohy.
Zejména při konci zavrtávání postupujte jen pomalu, např. po čtvrt otáčkách šroubu, aby mezi vzpěrou a sloupem nevznikla vůle. Lepší je když je vzpěra o sloup opřená s mírným tlakem. Poznamenejte si fixem místo pro otvor háku vzpěry a pomocí vrtačky vyvrtejte pro hák otvor. Sundejte hák ze vzpěry, vložte jej do otvoru, zapřete o výlisek a nasaďte vzpěru. Dotáhněte matici, kterou na závěr zakryjte plastovou čepičkou, která chrání matici i hák před korozí.
Když je vzpěra sloupu uložena v zemním šroubu a připevněna pevně ke sloupu, je čas zasypat vzpěru v šroubu ostrohranným štěrkem. Tím dokonale zafixujete vzpěru v zemi a už nic s ní nepohne.
Pomocí montáže sloupů a vzpěr na zemní vruty dokážete i sami postavit sloupy pro oplocení nebo konstrukci pro vinohrad úplně sami. Bez betonování, bez pomocníků, bez nutnosti jim vyvářet a zajišťovat „pitný režim“. Nepotřebujete těžké stroje, hromady materiálu, neušpiníte si konce sloupů od cementu, na co byste se pak museli celý život dívat. Nemusíte shánět dlouhý prodlužovací kabel ani platit účet za elektřinu. Nemusíte sledovat předpověď počasí, protože i kdyby v noci mrzlo, zemním šroubům to nevadí, na rozdíl od betonu, který nesmí během tvrdnutí zmrznout.
Práce se zemními vruty splňuje stavbařský sen. Odstranění mokrých procesů na staveništi. A zahrádkářům šetří čas i peníze.
Komentáře