Jaro je vhodným obdobím pro výsadbu ovocných stromků. Dokonce pro takové teplomilné druhy jako meruňka či broskev, je duben na sázení ideální. Pokud však stromky nechcete objednávat a ani neplánujete cestovat do zahradního centra, určitě vás zaujme nabídka prodejce, který přijde přímo za vámi. Třeba na městskou tržnici.
Tak jako loni, i letos jsme si našli ve schránce letáček s informací o prodeji ovocných stromků. Vybrali jsme se tedy se sousedkou v ten den na tržnici. Musím přiznat, že po zkušenosti z minulého roku jsem byla zvědavá, jaké to bude. Jaký bude sortiment i jaký bude prodávající. Bude už ochotný a hlavně schopný poradit s výběrem odrůdy a následnou péčí o stromky?
Deštivé počasí nákup neohrozilo
Přestože počasí nebylo ideální, v dešti se velmi nakupovat nikomu nechce, kolem auta se stromky byl docela nával. Na začátku všichni jen vybírali. Ale je třeba říci, že letos bylo opravdu z čeho. Ovocné stromky, keříčkové ovoce. Běžné i exotické druhy či zajímavé novinky. Nechyběly sazenice růží. Vše za poměrně přijatelné ceny.
Já jsem měla v plánu koupit stromečkový angrešt. Nejlépe odolný. Ještě lépe beztrný. Podmínkou však byla dobrá cena a výjimečně pěkně tvarovaná sazenice. Také mě zajímalo, zda prodávající bude umět poradit, jak správně angrešt po výsadbě ostříhat. Neboť já jsem to už po zkušenostech z minulých let věděla.
S potěšením mohu konstatovat, že všechny mé požadavky byly splněny. Nádherný, jak z naučné knihy tvarovaný stromeček a k tomu přesné a správné pokyny prodávajícího mě přesvědčily. Angrešt jsem si koupila.
Sameček a samička rakytníku
Sousedka chtěla obohatit svou zahradu o rakytník. Na ceníku stálo, že sazenice stojí 130 korun. Jen nedopsali, že na správné opylení jsou nutné vlastně dvě. Chlapeček a holčička. A tím pádem se vám cena zdvojnásobí. Přesto se rozhodla sazeničky koupit. Jak však rozeznat, která je která? Podle moudrých rad je již na první pohled vidět rozdíl. Škoda jen, že až u čtyřletých a starších sazenic. Tyto ale byly mladičké, vždyť měli tak maximálně třicet centimetrů. A vypadaly úplně stejně. Museli jsme se proto spokojit s označením děvčátka názvem odrůdy a chlapečka jednoduchým „opylovač“. Však se časem ukáže zda z nich bude opravdový „pár“.
Trochu exotiky i do zahrady sousedky
Když už jsme vybrali rakytník, uviděli jsme ještě jednu zajímavou novinku. Muchovník čili Amelanchier. I když byl v letáčku uveden nesprávně jako indiánské borůvky, já věděla o co jde. Mám ho totiž ve své zahrádce od loňského podzimu a mám nastudované i jeho výborné vlastnosti. Proto jsem ho doporučila i sousedce. Tento nenáročný keř je v našich podmínkách zcela mrazuvzdorný a roste i v té nejhorší půdě. A přesně proto je do naší zahrady ideální.
Přesto, že prodávající poskytoval jen základní rady, hlavně co se týče zkrácení kořenů stromků před výsadbou či tvarování korunky, mně s angreštem poradil naprosto správně. Myslím si proto, že si od loňska rozhodně něco nastudoval. Ale spoléhat se pouze na jeho rady nikomu nedoporučuji.
Komentáře