S kultivátorem se pracuje snadněji

Už jste si připravili záhony na jarní výsadbu? A bolí vás z toho stále záda? V podstatě máte dvě možnosti. Zůstat při tom, co děláte a jak to děláte a trpět bolestmi každé jaro. Nebo si naložit na záda méně, na příští rok obdělat menší políčko, a tím snížit zátěž svého těla. Samozřejmě tím snížíte i množství úrody ve své zahradě. No a pak je tu ještě možnost začít ve větší míře využívat mechanizovaných pomocníků. Nemusíte obdělávat menší plochu, nesnížíte si výnosy, ale výrazně snížíte námahu. Práce v zahradě vás začne více bavit.

Když člověk kupuje zahradu, většinou je plný sil a plánů. S postupem času však sil ubývá, tělo připomíná svůj věk a každým rokem je práce v zahradě náročnější a bolestivější. A když nechceme pravidelně s prosbou o pomoc otravovat příbuzné, což by už nebyla pomoc ale pravidelná dřina, musíme přijmout rozhodnutí. Přizpůsobit množství pěstovaných plodin, obdělávaných políček a pracovat jen tolik, kolik nám vlastní síly stačí.

Kultivátor-Florabest-FGH750

Nebo si koupit do zahrady kultivátor. Doslova za chvíli dokáže rozbít velké hroudy po podzimní orbě malým traktorem či rytí a zjemnit půdu pro malé rostlinky. A dokonce s ním dokážete i travnatý povrch proměnit na malé políčko. Ať už pro zeleninu nebo pro nové sazenice jahod.

K dispozici jsou různé druhy a velikosti kultivátorů. Poháněna jsou spalovacími motory nebo elektřinou. Rotavátory na benzín jsou nezávislé, ale pokud máte více strojů se spalovacím motorem, můžete mít potřebu držet benzín namíchaný pro každý stroj s jiným poměrem oleje. Pro každý potřebujete jiný filtr vzduchu, jinou svíčku, jiné nářadí. A pro malou zahradu jsou prakticky zbytečně velké a také drahé.

Kultivátor-Florabest-FGH750

Elektrický kultivátor nepotřebuje nic z toho. Jen elektrickou zásuvku a dostatečně dlouhý prodlužovací kabel. Kdykoliv ho zapojíte, stisknete spínač a pracujete. I když na malém kousku půdy. Ale výrazně rychleji, než kdybyste měli v ruce motyku nebo železné hrábě a chtěli políčko upravit tak jako dosud, ručně.

Ale i bez elektrického rozvodu v zahradě máte možnost využívat elektrické nářadí. Stačí přikoupit benzínový agregát. Jeden na všechny nynější a budoucí spotřebiče a stroje. Pro běžné malé elektrické zahradní stroje vám stačí malý a lehký elektrický generátor s výkonem 1000 W. Vždyť všechny stroje najednou mít zapnuté nebudete, takže výkon zcela postačí. Takový agregát můžete postavit kousek od obdělávané plochy a nepotřebujete dlouhý kabel. A k elektrickému kultivátoru dokoupíte elektrický vertikutátor na údržbu trávníku, elektrickou pilu na větve na stromech nebo sekačku na trávu.

Najednou vás práce v zahradě nebude tak bolet, mnohem více vás to začne zase bavit. Šikovní pomocníci, kteří neodmlouvají, vždy mají čas a nikdy neodmítnou pomoci vám. S přibývajícím věkem nemusíte ubírat z péče o zahradu, jen přeneste dřinu na stroje.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..