Výběr krbu má vliv i na vaše zdraví

Když se setkáme s našimi známými v zimě na vesnici, kde máme zahradu, vždy nám říkají, jak se máme dobře, že se odpoledne vracíme do panelákového bytu ve městě. Je tam vždy zatopeno, vždy stejná teplota. Ale oni musí topit v peci a když někam odjedou na déle, dům vždy vychladne a dokud se pec roztopí, je jim zima. Na to se dá říci jen jedno: Nuže, třeba si vybrat správný krb a zima nebude.

Na tepelnou pohodu v domě má vliv samozřejmě i tloušťka zdí či jejich dodatečná izolace a také stav a těsnost oken. Ne vždy je třeba měnit celé, někdy stačí jen opravit těsnění okenních křídel nebo doplnit další sklo a hned jsou úniky tepla mnohem menší. A to představuje nejen menší výkyvy teploty uvnitř, ale i úsporu za palivo, většinou uhlí či dřevo.

No ale i ten nejlepší izolovaný dům je studený, když se uvnitř netopí. Krby nelze dodatečně namontovat do každého staršího domu, ačkoli by slušely nejednomu. Vysoká efektivnost i možnost vytopit několik pokojů systémem teplovzdušného rozvodu by se hodila i po návratu z několikadenního výletu. Teplo by bylo v celém domě a rychle.

Většina starších domů využívá na vytápění běžné kamna na pevná paliva. To představuje pravidelné přikládání a pravidelné kolísání teploty v místnostech. A také pravidelně vycházet z domu do dřevníku a vláčet těžké koše s dřevem. Večer před spaním je potřeba takové kamna řádně rozhicovat a budíte se do chladného rána. I uprostřed zimy je můžete vyměnit za peletová kamna a zpříjemnit si a usnadnit život v rodinném domě. A nemusíte se bát nachlazení 😉

Ne každý si dokáže vypěstovat tolik dřevin na svém pozemku, že si z větví nadělá vlastním strojem štěpku a z ní nalisuje pelety. Ale ty se dají celkem výhodně koupit. A hlavně nosit v nádobě v takovém množství, aby to nebylo těžké. Odpadá pak doma námaha s metrovicí a motorovou pilou, štípání a ukládání dřeva. Dřevěné pelety jsou malé, skladné, snadno se s nimi manipuluje a kamna na pelety mají vysokou účinnost, tedy za sezónu spotřebujete mnohem méně paliva a vznikne výrazně méně odpadu. A ve svém domě už nebudete mít zimu.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..