Nezvaní hosté v naší zahradě

Jedním z důvodů, které přispěly k rozhodnutí prodat zahradu v zahrádkářské osadě a koupit si svou vlastní zahradu na vesnici, byly návštěvy divokých prasat a jimi způsobené škody na stromech a révě a to, že nikdo z kompetentních neměl zájem řešit ochranu zahrádek. No a teď naši novou zahradu navštívili srny. Teď je to jen náš problém.

Naše nová zahrada má v podstatě dvě části. Vrchní neoplocená louka a spodní oplocený ovocný sad. Loni na jaře jsme tam vysadili množství nízkokmenných ovocných stromů a keřů. Starou železnou ohradu, která obě části oddělovala, jsme zavčas vyměnili za nový plot. Právě proto, abychom mladé stromky a zeleninu v zahradě ochránili před zvěří. Napravo i nalevo sousedé mají také své dolní zahrady oplocené a horní ploty jsou přibližně v jedné úrovni.

stopy srnek v zahradě

Proto nás po Třech králích, když jsme se v neděli byly po týdnu podívat na naši zahradu, překvapilo, kolik různých stop jsme na sněhu objevili. Důkladně jsme si prohlédli pochozenou zahradu a snažili se zjistit, jak a kudy se do naší zahrady dostali pravděpodobně srnky. Přes náš nový vysoký plot to nebylo, vše směřovalo k dolnímu sousedovi a jeho nízkému plotu. Vyšli jsme i za bránu, abychom zkontrolovali louku. I zde všechny stopy směřovaly poza sousedů plot.

srnčí stopy

Soused zde má zchátralý pletivový plot sotva dosahující po pás a ve své zahradě na zemi množství popadaných jablek, které se nenamáhal uklidit ani do kompostu. Oni se neunavují uklidit ani jiné věci, například vánoční stromek i s ozdobami leží v zahradě už přes rok, jak skončili předminulé Vánoce. PET lahve a pohozené náčiní ani nemluvě. No a v místě tohoto jejich rádobyPlotu má další soused otevřenou zahradu, plot oddělující jeho dvůr je mnohem nižší, než naše ploty. Všechno bylo jasné. Stopy ve sněhu nelžou, srnky si tudy našli cestu k jablkům a pak pokračovali do naší zahrady, kde si pochutnali na některých stromcích, kterým obžraly asi 8 cm dlouhé konečky větviček s novými výhonky. Dvě stě vrb, které měly cestou, si ani nevšimli…

okousané stromečky srnkami

Soused je starý a o svou zahradu nemá žádný zájem, to jsme za ten rok, co se setkáváme, vypozorovali. Darmo mu budeme něco říkat, on si svůj plot neopraví. Takže to bude jen na nás. Okamžitě jsme v zahradě rozvěsili pachové plašiče zvěře, původně koupené proti divočákům ve staré zahradě. A doma jsme přes internet objednali vše pro stavbu nového plotu. Opět bude mít plot sloupky na zemních vrutech, zatím postavíme 25 metrový úsek na nejohroženější místě. Tedy jeden balík svařovaného pletiva.

Na rozdíl od betonu se dají zemní vruty osazovat také v mrazu. Nebude to sice med lízat, ale pustím se do toho. Škoda každého dne, kdy mají i díky lhostejnému a neukázněnému sousedovi srnky přístup k našim stromkům.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..