Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, kterým v současné době trpí velká část populace a pravděpodobné je, že dříve či později se tato nemoc projeví u každého z nás. Už dnes lékaři varují, že se nemoc objevuje stále častěji i u mladých lidí, což dříve nebylo zvykem. V tomto článku najdete všechny důležité informace o této nemoci – zaměříme se na rizikové faktory jejího vzniku, popíšeme si hlavní projevy a nejvíce se zaměříme na účinné způsoby léčby.
Jak artróza vzniká
Jedná se o nemoc, která vzniká jako následek nadměrného či dlouhodobého zatížení kloubů. Je proto logické, že se nejvíce objevuje u osob nad 50 let. Artróza je vlastně jiné označení pro poškození kloubní chrupavky. Lidské tělo si jí do určitého věku umí obnovovat, ale postupně tuto schopnost ztrácí. Klouby se vlastně vysušují, a tak vzniká nemoc. Chrupavka mizí a dochází k degeneraci kloubu. Ke vzniku nemoci přispívá obezita, nedostatečný pohyb, vrozené vady, na vině mohou být i úrazy apod. Nemoc může postihnout vlastně všechny klouby v těle, k nejčastějším patří artróza prstů na ruce a artróza kolenního kloubu.
Hlavní projevy artrózy
Hlavním znakem je bolestivost kloubů. Klouby bolí zpočátku jen při určitém pohybu, později se může jednat o bolest stálou. Ztuhlost je druhým hlavním příznakem, jak se projevuje. Snížená pohyblivost a bolest může člověka i úplně vyřadit z normálního života, proto je třeba artrózu podchytit a včas zahájit patřičnou léčbu.
Jak se artróza léčí
Důležité je, aby byla chrupavka udržena v dobrém stavu. Nutné je proto užívání speciálních léků. Pacient užívá analgetika a nesteroidními protizánětlivé léky. Je možné také lokálně aplikovat kortikoidy. Užívat je možné také chondroprotektiva – léky, které pomáhají obnovovat chrupavku. Ve velmi vážných případech je nutná operace a výměna kloubu. Při léčbě pomáhají také zábaly a speciální cvičení.
Komentáře