Období výsevu zeleniny začíná

Stačí měsíc po zimním slunovratu a na délce dne je znát, že se blíží jaro. A za další měsíc jsou i teploty, které lákají zahradníky do zahrady. Alespoň zkontrolovat, jak se co probouzí. A je nejvyšší čas v teple začít vysévat semena zeleniny na nadcházející sezónu. Kdo má skleník, má výhodu, ale jde to i v panelákovém domě. Kde získat kvalitní semena a osiva?

 

Kdo má velkou zahradu hned vedle domu, má velkou výhodu. My do té své musíme dojíždět z města pár kilometrů, ale děláme to rádi. Benzín nás stojí méně, než je celková produkce zeleniny v cenách supermarketů, ovšem kvalita je nesrovnatelná. Sazenice si také pěstujeme sami, semena rajčat a paprik vybíráme z nejkvalitnějších plodů uprostřed sezóny.

Když jsme se zahradničením začínali, využili jsme nákup semen zeleniny z dobrého zdroje přes internet. Semínka chilli nebo semena paprik nám nabízeli i známí, ale když nevíte, z jakých plodů jsou a jaké mají rostliny vlastnosti, je to risk. Nemusí vám chutnat, nemusí se jim ve vašich podmínkách dařit. Máte-li rádi rajčata, je dobré sáhnout po semenech rajčat odolných plísni. Nemusíte používat chemické postřiky při produkci potravin pro svou rodinu a současně i prodloužíte dobu, po kterou sklízíte čerstvé plody. Nám se to vyplatilo. Sousedi začátkem září likvidují porosty rajčat i paprik, my jsme sklízeli čerstvé plody ještě začátkem listopadu. Ne každý rok je takto příznivý k zelenině, ale každý týden se počítá. Protože zkonzumovat poslední uskladněnou papriku z dobře uložených zásob ze své úrody v únoru přináší také významnou úsporu při nákupech potravin v supermarketech 😉 A o rozdílu v chuti ani nemluvím.

Konec ledna až začátek února, podle lokality, je obdobím výsevu semen papriky, rajčata vyséváme v březnu. Podle pranostik je pak polovina května termínem pro výsadbu sazenic do záhonů. Poslední roky ovšem nebývá výjimkou výsadba už v dubnu. O to dříve pak máme zralé plody ke konzumu. A kdy vysévat semena chilli? Je to v podstatě paprika, tak spolu s ní. Jen v záhonech by měly být daleko od sebe, aby nedošlo k vzájemnému opylování a tím i ke změně vlastností rostlin, pokud hodláte v této oblasti semenařit.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..