Už naše babičky nám radily, že bychom měli pravidelně dodržovat půst. Skutečně našemu zdraví tolik prospívá, když se na nějakou dobu zřekneme jídla? Ano, pomáháme tím svému tělu, aby se zbavilo škodlivin, které se v nás hromadí díky stravě plné chemických látek a znečištěnému životnímu prostředí.
Omezte rušivé vlivy okolí
Právě blížící se jaro je ideální příležitostí, kdy bychom mohli s půstem začít. Pokud si chcete půst vyzkoušet, měli byste jeho dodržování nasměrovat do období, kdy vás nebude nic rušit. Přece jenom jde o novou, neznámou záležitost, která bude pro naše tělo něčím nezvyklým a svým způsobem také trochu stresujícím. Ideální proto je, když budete mít minimum rušivých vlivů z okolí a budete se moci věnovat hlavně svému tělu a jeho reakci.
Dodržovat hladovku není cílem
Také si rozmyslete, co vlastně od půstu očekáváte. Měla by to být především očista vašeho těla. Rozhodně by neměla být důvodem držení půstu snaha zhubnout. Pokud chcete hubnout, ideální jsou postupné změny stravovacích návyků směrem ke zdravějším. V žádném případě by to ale neměla být hladovka. Při té sice můžete nějaké to kilo zhubnout, ale jakmile se vrátíte zpátky ke starým stravovacím návykům, shozená kila budou zpátky.
Začněte s jedním dnem
Jestliže jste se rozhodli, že půst vyzkoušíte, začněte nejlépe s jednodenní variantou. Nesmíte vašemu tělu hned na začátku naservírovat příliš velký šok. Proto je dobré začít s takto krátkým půstem. I tak to bude pro vaše tělo poprvé náročné. Pokud se vám ale půst osvědčí, zjistíte, že to jde postupně lépe a lépe. Můžete si potom dopřávat pravidelné jednodenní půsty každý týden nebo si naopak délku půstu postupně prodlužovat.
Dodržujte dietní opatření před půstem i po něm
Každý začátek vyžaduje přípravu a platí to i u půstu. Plánujete-li půst, měli byste se ve dnech před jeho nástupem vyvarovat těžkých jídel. Vynechte maso, zejména červené, dále uzeniny. Nepijte alkohol, zapomeňte na knedlíky a sladkosti. Dopřejte si jenom lehkou stravu s velkým podílem zeleniny. Potom bude pro vás přechod na den zcela bez jídla mnohem přirozenější. Stejně tak dodržujte dietní režim i při návratu zpět k normální stravě. Opět začínejte lehkými a snadno stravitelnými pokrmy obsahujícími velké množství zeleniny. Dopřejte si misku vařené zeleniny a uvidíte, že si na ní pochutnáte. Teprve postupně přidávejte další jídlo. Pozvolna se vracejte do normálu.
Dodržujte pitný režim
I přes tato dietní opatření se vám může stát, že se budete cítit unavení. Je to dáno tím, jak se tělo začíná čistit a uvolňovat nahromaděné škodliviny. K ještě větší únavě ale může dojít při dlouhodobějších půstech, kdy tělo odbourává přebytečné látky a vlastně se tak intoxikuje. Proto je velmi důležité při půstu dodržovat pitný režim. Nejlepší je pít jenom vodu nebo nanejvýš ovocný či bylinkový čaj. Měli byste vypít minimálně 2,5 – 3 litry tekutin denně.
Konzultujte vše s lékařem
S půstem byste ovšem měli být opatrní, pokud trpíte nějakou nemocí vnitřních orgánů. Například trpíte-li chorobami jater, ledvin, žaludku nebo poruchami látkové přeměny jako cukrovkou, neměli byste s půstem rozhodně začínat bez předchozí konzultace s lékařem. Zrovna tak byste se s ním měli poradit v případě, že dlouhodobě berete nějaké léky. Nemusíte se ale půstu nijak bát. Brzy zjistíte, každý další půst pro vás bude mnohem snazší, protože vaše tělo už bude na nový režim aklimatizované. Sledujte během půstu také barvu moče. Pokud hodně tmavne, znamená to, že tělo je hodně zanesené. V takovém případě buďte s půsty opatrní, abyste neintoxikovali své tělo nahromaděnými škodlivinami. Hodně pijte a vraťte se k normální stravě.
Komentáře