Luštěniny naše každodenní, nebo ne?

Naši předkové prý jedli luštěniny téměř každý den. Že je to nepředstavitelné? Možná něco na tom bude. U nás doma babička vždy pěstovala hrách i fazole.

Nejraději jsem měla čerstvý sladký hrášek, ale i polévku z něj, s novou mladou zeleninou a krupicovými noky. Fazole měla na ozdobu i užitek. Tahaly se jí po plotě a když rozkvetly, zářily červenými, růžovými i fialovými květy. Z lusků pak vypadávaly semínka různých tvarů a velikostí. Pěstovala i keříčková fazolky na zelené lusky, ty si pamatuji ještě i kompotované. Vůbec mi nechutnaly. Ale když tak přemýšlím, všechny ty fazole skončili vždy v polévce, nebo v zahuštěné omáčce.

Jenže luštěniny to není jen fazole a hrášek, ale i čočka a cizrna. Tím, že obsahují kvalitní bílkoviny, dokáží nás nadlouho zasytit. Spolu se složenými cukry a vlákninou napomáhají správnému trávení. Zároveň mají nízký glykemický index, to znamená, že hladinu krevního cukru zvyšují jen velmi pomalu, takže jsou vhodné pro lidi s cukrovkou, ale i pro hubnoucí. Super, ne? Dokonce i pro malé děti od jednoho roku.

 

biela fazula

Složené cukry, takzvané oligosacharidy, naše tělo neumí dost dobře strávit, což se projevuje zvýšenou tvorbou plynů, tedy nadýmáním. Ale naštěstí jsou tyto látky rozpustné ve vodě. Díky tomu se dá jejich obsah v luštěninách snížit několikahodinovým máčením ve vodě. Pak se tato voda slije a na vaření se používá nová. Celkem se jich zbavit by však byla škoda, neboť jsou živnou půdou pro růst prospěšných bifidobakterií ve střevech. Tím pomáhají chránit náš trávicí systém před střevními infekcemi a podporují celkovou obranyschopnost. Takže ani nemusíte kupovat drahé probiotika v lékárně.

Další dobrá zpráva je, že pokud luštěniny začnete jíst pravidelně, tělo se přizpůsobí. Začne vytvářet dostatek enzymů na jejich trávení a je po problémech s nadýmáním.

Na to, aby byly luštěniny opravdu dobře stravitelné, potřebujete je dostatečně dlouho vařit. A tak určitě oceníte tlakový hrnec. Na vaření čočky ho sice nepotřebujete, ale například cizrna se musí vařit v normálním hrnci 1 až 2 hodiny. V tlakovém hrnci jen 45 minut. Takže úspora tam určitě bude nejen času, ale i peněz.

Pokud si i nekoupíte tlakový hrnec, luštěniny určitě vařte alespoň dvakrát v týdnu. Uvařte si jich víc. Z jedné části můžete mít polévku a druhou část rozmixujte. Přidejte cibulku, bylinky, nějaký dobrý olej, nejlépe za studena lisovaný, může být i jiný než olivový a pomazánka je hotová.

Pouze na ně nezapomínejte. Vždyť takový levný a dostupný zdroj živin jako jsou luštěniny jen tak lehce nenajdete.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..