Jahody nemusí ležet v blátě

Alespoň si to myslím. No sousedé v zahradě si zřejmě myslí něco jiného. Nebo jim chutnají jahody s příchutí zeminy. Jak jinak si vysvětlit, že rok co rok se stěžují, že i nyní, když popršelo, leží jejich zralé jahody v blátě. Kdyby jim to totiž opravdu vadilo, už dávno by s tím něco udělali. Jako my. Naše jahody v blátě neleží a nehnijí. A ne jen letos.

Jahody chutnají zřejmě každému. Někdo je kupuje v hypermarketu, i když nevím, proč, ty nechutnají nijak. Někdo si je chodí sbírat na farmy a někdo si je sám pěstuje. Očekával bych, že i jiní zahrádkáři, kteří si jahody pěstují pro sebe, jim vytvoří ty nejlepší podmínky pro růst a zrání, aby byly pak odměněni sladkými červenými plody s výraznou chutí a vůní, ovšem bez příchutě bahna. Vždyť je to tak jednoduché.

Víte, jak poznáte zahrádku ortodoxního zahrádkáře? Pravoúhlé záhony, vždy vzorně vyplety, ani smítko plevele, vždy pěkně uhlazené a všechny rostlinky v zákrytech. Syntetické jako ty jahody ze supermarketů. A v té holotine slunce a vítr vysají všechnu vodu ze země. Takže je třeba pravidelně zalévat, vždyť co jiného by ortodoxní zahrádkář ve své svatyni dělal, než zaléval a okopával? Proč by nechal přírodu dokončit své záslužné dílo, když jí do růstu vždy může zasahovat a bojovat s ní? Když konečně jahody dorostou a dozrají, ztěžknou a položí svou hlávku na zem. Ta vzápětí zmokne. A jahody leží v blátě.

mulcovanie

Již v minulosti se prodávaly plastové kruhové mřížky, které se vkládaly pod rostliny jahod. Někdo pěstuje jahody na plátech netkané textilie, ze které trčí jen rostliny, ale plevel se přes ni nedostane a jahody leží na fólii, ne v hlíně. Oba způsoby mají své výhody, ochrání zralé plody před hnilobou a vás od vyplivováním hlíny z úst, ale trpí také jednou velkou nevýhodou. Nutí vás znovu platit a platit za svou zálibu. Reklama se vám snaží namluvit, že si musíte podložky nebo fólii kupovat.

Nemusíte. Nejste odkázáni pokaždé otevřít peněženku, když máte zájem o své vlastní jahody bez příchutě země. Klidně své jahodovisko okopte, zbavte plevele. Ale pak ho zakryjte mulčem. Použijte slámu, kterou vám někdo rád daruje (možná za odvoz), protože dnes je bohužel sláma pro mnohé zemědělce odpad. Nebo použijte trávu či seno, kterou získáte posekáním travnaté části své zahrady. Bohužel i seno mnoho lidí spaluje, neboť trávu sice zkosí, ale pro seno nemá využití. A přitom je to vítaná surovina, která ochrání jahody před vysycháním a před plevelem a plody před kontaktem s blátem. A nakonec se rozloží jako hnojivo, aby na příští rok rostly plody naší zahrady ještě lépe, a bez otevření naší peněženky, bez nutnosti kupovat hnojivo!

uroda

Tráva v zahradách roste v tomto období jako z vody. Když ji budete sekat postupně a okamžitě využívat jako surovinu, nikoli jako odpad, pomůže vám lépe a snadněji pěstovat vaše ovoce a zeleninu a ještě i ušetříte. Nejen životní prostředí, ale zejména své peníze.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..