Naposledy jsme sekali starou zahradu

Čím více trávy, tím více sečení. Zda je tato věta pro vás pozitivní zprávou nebo spíše negativní, záleží na tom, zda trávu potřebujete nebo je spíše pro vás odpadem. Každý, kdo chová králíky, kozy či větší hospodářská zvířata, se těší své louce a senu, které z ní vzejde. Všichni ostatní sekají trávu proto, aby jim nepřerostla přes hlavu a aby se dalo po zahradě chodit.

Ve staré zahradě jsme trávu využívali jako mulčovací materiál. Ke stromům a keřům, k ochraně kořenů. Minuli jsme všechnu, kterou jsme nakosili, ba hodilo by se jí více. Nepálili jsme ji, ani jsme pro ni neměli jiné využití. Chránila jahody před hlínou, stromy před vysušováním.

V září jsme trávu posekali naposledy. Stará zahrada již od jara běžela v útlumovém režimu, všechnu svou energii jsme věnovali nové zahradě. Ve staré zahradě jsme se vždy zastavili, abychom z ní co-to odvezli do nové zahrady. Nebo sklidily úrodu. Nebo posekali trávu. A v září jsme ji kosili poslední krát. Ráno jsme zajeli do nové zahrady, naložili vyžínač na podvozku Zipper125 i malý vyžínač Homelite 2020 spolu s palivem a žací strunou do auta, odvezli je do nové zahrady, v průběhu hodiny všechno posekali a vrátili se zpět.

poslední kosení

Někomu by se mohlo zdát, že sekat zahradu těsně před tím, než ji přestaneme užívat, je zbytečné. No nám to nedalo. Ve vysoké trávě se dost těžko pohybovalo mezi stromy a keři, které v zahradě zůstanou, dost těžko se vybírali ze skalky kameny, které ještě odvezeme na bylinkovou spirálu v nové zahradě. A také jsme nechtěli nechat zahradu zarostlou po kolena. Dlouhá léta nám dobře sloužila, tak jsme ji chtěli zanechat ve slušném stavu. Možná najde nového hospodáře, který se z ní bude další roky těšit tak, jako přinášela radost nám.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..