Sezóna sušení ovoce je opět tady

Slunce svítí stále méně a stále kratší dobu. A stále méně času můžeme trávit v zahradách. V podstatě je podzim měsíc sklizně. A ukládáním všeho na zimu. Některé druhy ovoce a zeleniny vydrží až do jara, když jsou dobře uskladněny ve stavu, v jakém byly sebrány v zahradě. No ostatní je třeba nějakým způsobem zakonzervovat. Nejlépe tak, aby nic neztratily ze svých dobrých vlastností a chutí.

Tradiční způsob konzervace zeleniny je nakládání do sladkokyselých nálevů, ovoce se zase nakládá do cukerného roztoku. Obojí nemá nic společného s uchováním vitamínů či se zdravím, je to jen o uskladnění rostlinné masy s přídavkem energie (cukru) na horší časy a zajišťovalo v minulosti přežití lidí.

Šetrným způsobem uložení ovoce na zimu je sušení. Sušením jablek, hrušek nebo i jiného ovoce se z něj odstraňuje voda. Ovoce tak nepodléhá hnilobě, výrazně sníží svůj objem, tedy se lépe skladuje a neztrácí žádné vitamíny, vlákninu ani ovocný cukr, který v ovoci vznikl v průběhu zrání.

susicka ovocia

Sušené ovoce je příjemným zákuskem na dlouhé zimní večery, hodí se i do pečení nebo do směsí s oříšky či dýňovými semínky. Je to skvělá svačina v práci, zasytí a dodá energii bez umělých přísad.

Právě dozrávají jablka a hrušky. Ne všechny odrůdy jsou vhodné pro dlouhodobé uskladnění, ne každý má sklep, v němž ovoce vydrží až do jara. No nasušit si plátky ovoce může každý. Pokud nemáte k dispozici sporák, kde byste ovoce sušily na plechu v troubě, využijte elektrickou sušičku ovoce. Je třeba sice zaplatit za spotřebovanou elektrickou energii, zato ale získáte vynikající sušené plody z vlastní zahrádky a bez přidaných cukrů a konzervačních látek. Šikovní lidé si sestrojí solární sušičku ovoce a využijí energii zdarma.

Podobné články:

Je křivá zelenina zdravější?
Do prodejen potravin se dostává nový trend. Zatímco dosud obchodníci...
Číst dále
Ježek na zahradě. Poznáte, že potřebuje pomoc?
S postupným snižováním teploty to začínají mít složité i divocí...
Číst dále
Proč postřiky proti hmyzu napomáhají množení škůdců
Největší nepřítel je často ten nejmenší. A platí to i...
Číst dále
S kým chceme zestárnout
Mluvit o stáří se mladým jaksi nechce. Ani nad tím...
Číst dále
Jak začít s permakulturou ve své zahradě
Na podzim sklidím a na jaře už nezaseju. Znáte tu...
Číst dále
Na nové matraci se lépe spí
Teprve když se ráno budíte unavení, bolí vás ramena a...
Číst dále

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.