Nová zahrada přinesla první úrodu

Čtvrtý měsíc se staráme o novou zahradu a už jsme měli možnost ochutnat první plody naší společné snahy. Musím říct, že nám to způsobilo opravdu velkou radost. Je to sice jen symbolická první úroda, ale víme, že jsme na správné cestě a těšíme se na další plody nové zahrady.

Po koupi zahrady začátkem roku jsme museli nejprve rozhodnout, co do ní zasadíme a zasejeme. Protože tam nerostlo nic kromě trávy a tří starých suchých stromů. Začali jsme přesazením starších stromků ze staré zahrady, k nim jsme vysadili množství ovocných keřů a další stromky. Proto nám bylo jasné, že kromě trochu rybízu nebo angreštu nemůžeme s ovocem letos počítat, jedině pokud z jediné staré jabloně, co zůstala po původních majitelích.

Ale kromě ovoce jsme chtěli v nové zahradě pěstovat i zeleninu, sníme jí velké množství, protože se orientujeme na paleo stravování. Zelenina ale měla přijít do vyvýšených záhonů, abychom při jejím pěstování nenamáhaly příliš nemocné páteře. A příprava vyvýšeného záhonu se zdržela o dobré dva týdny oproti plánu.

jahodovisko

Ale kromě vyvýšených záhonů jsem Olince na pozemku připravil i dva záhony ve tvaru písmene U, prvotně určené pro pěstování jahod, bylinek a květin. Tvar U má zajistit, že každé místo v záhonu bude snadno dostupné i bez toho, že by bylo nutné vstoupit do záhonu nohou. Příprava záhonů spočívala v jejich vyměření, označení obvodu vápnem a rozdrcením vrchní travnaté vrstvy za pomoci elektrického kultivátoru . No a volné místo v záhonu dostali k dispozici semínka červené ředkvičky. Nejprve pod ochranou netkané textilie, později přímo na slunci, chráněné tak, jako celý záhon, mulčem ze slámy. Tedy žádná plevel, žádné okopávání, žádné vysychání zeminy, žádné zalévání. Japonsky systém „samo se to“, po našem permakulturní pěstování.

uroda

Netrvalo to ani pět týdnů a ředkvičky byly zralé na konzumaci. Pochutnali jsme si na nich spolu s domácím kváskovým chlebem. A protože tak dobře rostly, Olinka udělala ještě jedno místo pro výsev ředkviček, opět chráněné netkanou textilií. Jak se ukazuje, první lístky jsou již venku. Zatím vybíráme ze země gigantické červené ředkvičky z prvního výsevu, deštivý květen jim prospívá a rostou opravdu jako z vody 😉

Práce nám jde mnohem lépe od ruky, první úroda z nové zahrady nás velmi potěšila a postupně se ukazuje další.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..