Proč hledáme dům na venkově a ne ve městě

Tuto otázku jsem dostal nedávno a myslím, že jako mě překvapila otázka, tazatele mohla překvapit odpověď. Možná bych měl upřesnit, že otázku kladla osoba, které je asi polovina let, co mě a já v současnosti vydělávám asi polovinu toho, co v současnosti vydělává tazatel. A na dokreslení situace, otázku kladla osoba se současným vysokoškolským vzděláním.

Proč tak zdůrazňuji ono „v současnosti“? Protože lidé zapomínají, že vždy je potřeba jakýkoliv děj vztáhnout k nějakému datu. „To vždy tak …“ značí jen nevědomost, protože nic netrvá věčně a pokaždé je všechno jinak. Mohl by vyprávět můj bývalý kamarád, který mě lanařil na dělníka, protože v tom čase, když jsem začínal vydělávat, on měl trojnásobnou mzdu. Na mou poznámku, že jemu s věkem budou síly ubývat a tím i peníze, a u mne to může být obrácené, neuměl reagovat. Stejně o pár let později, když se situace obrátila, přičemž on vydělával ještě víc. Dnešní už důchodce si asi sotva vzpomene na tento náš dávný rozhovor.

To nemá být samochvála, to má být připomenutí toho, co dnešním mladým chybí. Jsou plni elánu a odhodlání, jsou přesvědčeni, že s nimi přichází nový svět, že oni ho změní. H@vn@ h@vn@, zlatá rybko, po použití budete zahozeni, jako všichni ostatní. My starší, často na vlastních chybách poučeni, už víme. Víme, co nám slibovali a jak to nakonec dopadlo. Že nic (dobrého) netrvá věčně a dobře už bylo.

Takže mladý člověk, s půlkou hypotéky na dům, si myslí, jak dobře vydělává a žije, protože má dobrou a dobře placenou práci, slušné auto a nový dům s malou zahradou, o kterou se tedy není třeba tolik starat. Protože zahrada je přítěž, zdržuje od zábavy. A na všechno, co potřebuje anebo chce, si lehce vydělá.

A přitom si neuvědomuje, že dům ve skutečnosti vlastní, a ještě velmi dlouho vlastnit bude, banka, on v něm jen (zatím) bydlí. Nevnímá signály, že i v jeho odvětví se vše automatizuje, pultovní specifický prodej, často na speciální poukazy, už je elektronizovaný, testuje se doručování konečnému spotřebiteli přímo z centra a zanedlouho nebude důvod chodit osobně k jeho pultu a nosit mu peníze. Tedy bude nepotřebný a nezaměstnaný. A z jeho odborné školy mu zůstane nanejvýš tak vymytý mozek. Bez příjmu v cizím baráku, s malou zahradou, kde dopěstuje nanejvýš tak (nejedlé) túje a (nejedlé) květiny, o které péče stojí další peníze…

Takhle si já svůj život nepředstavuji. Hodně lidí si nepředstavuje skoro nic. Když jsem se výše zmíněného kolegu v hobby-sportu v minulosti zeptal, kde se vidí za deset let, co bude dělat, vyvalil oči. Plaval tak nějak životem, spíš se nechal unášet proudem, kráčel a nevěděl kam.

Proč dům na vesnici

Vrátím se k tomu, že dobře už bylo. My starší víme, že vše více-méně zhoršuje. Jak jsme starší, máme méně sil, mladší nás přeskakují výkonností i flexibilitou, vyděláváme relativně méně. Nároky na produktivitu stoupají. Kdybychom pracovali stejně, tak je to vlastně vždy méně. K únavě se občas přidruží choroby, u mnohých chronické, sem tam úrazy. Úspory požírá inflace, co jsme si nekoupili v minulosti, abychom si odložili, si nekoupíme ani teď, protože je to dvakrát tak drahé. Dobrá finta na obyčejné lidi… Prý spořit na důchod. Nakládají s tím kdejaké investiční fondy a „podnikatelé“, ale důchodce žije v chudobě. Mnozí, pokud jim nepomáhají děti, si musí přivydělávat. A prý zasloužený odpočinek. A přitom po práci vám zdaní mzdu, na nákupech vám zdaní potraviny, o teple a světle raději nemluvit a jestli žijete v paneláku, ještě i správce musíte živit. A co pro ve skutečnosti udělal?

Starší rodinný dům na venkově se dá sehnat relativně levně, jestli netoužíte bydlet ve vyhlášené oblasti. K němu několik desítek arová zahrada a sad. Když jste trochu zdravý a ne líný, topit se dá dřevem, levněji než plynem a jen tam a tolik, kolik potřebujete anebo si můžete dovolit, neplatíte nikomu 60% z nákladů na topení, protože přes váš byt jdou stoupačky a soused vedle taky moc netopí, takže stěny a podlahy v bytovce jsou studené. Hlavně, že platíte. Když trochu přemýšlíte, alespoň část toho dřeva nemusíte kupovat, roste na pozemku.

Teplou vodu si také umíte připravit levněji, než v paneláku. Zejména pokud vám pomáhají solární kolektory. Samozřejmě ne ty z předražených a špatně navržených dotačních fotovoltaických elektráren, které v podstatě znamenají, že jste zdarma pronajali svou střechu distribučkám a ještě zaplatili výrobu. Netvrdím, že vlastní FVE znamená úplnou nezávislost, ale devět měsíců v roce se vám elektroměr nemusí točit.

Každé spláchnutí WC také nemusí znamenat roztočený vodoměr a otevřenou peněženku. Voda z vlastní studny a čistička napájející zásobník vody na zalévání zahrady sice není zadarmo, ale platíte jenom jednou a potom už nikdy. A podobně je to i s latrínou.

Nemusíte být důchodce, jestli nemáte (dobře placenou) práci s (drahým) docházením, můžete pracovat doma. Protože většina lidí utratí většinu peněz na úhradu bydlení, energie a potravin. Máte-li vlastní bydlení, vlastní elektřinu a vlastní palivo, řekněme ze dvou třetin, tak zdražení těchto položek na dvojnásobek pro vás vlastně znamená zdražení o třetinu. A to už se dá zvládnout, no ne?

Ráno vstanete a nejedete do práce v čistém oblečení, ale v montérkách do zahrady. Jestli jste už pochopili nesmyslnost orby a rytí, tak nemusíte dřít celý den, abyste vypěstovali dostatek potravin pro celou rodinu. Tím nemyslím jen brambory a cibuli. Široký sortiment zeleniny, která je většinou jednoletá, je potřeba doplnit dlouhověkými ovocnými stromy a skořápkovinami, které se lépe skladují. Takový pytel ořechů je taky potravina, a jaká prospěšná našemu tělu. Najednou vás růst cen ovoce a zeleniny v supermarketech absolutně nezajímá. Netýká se vás. Jestli se odhodláte i k chovu slepic, získáte další část do vaší mozaiky nezávislosti. Navíc k produkci masa a vajec snížíte objem odpadu, za kterého odvoz taky je potřeba platit. Slepice a kompost to vyřeší za vás a navíc vám ušetří i nějaké peníze. Za substráty a hnojiva.

Soběstačnost není povinná

Víte, v čem spočívá výhoda bydlení ve skutečně venkovském domě se zahradou/hospodářstvím oproti domu městského typu? Můžete chovat slepice, husy, zajíce, ale nemusíte. Můžete pěstovat zeleninu a ovoce, ale nemusíte. Můžete využívat latrínu, ale nemusíte. Můžete být napojeni na vodovod a plýtvat pitnou vodou. Ale nemusíte. Můžete topit dřevem anebo plynem nebo elektřinou. Můžete dojíždět do práce anebo se živit na svém pozemku.

Máte možnost volby.

Jakou míru komfortu si zvolíte, jaký stupeň dobrovolné skromnosti je vám příjemný. Kolik času věnujete práci pro jiné a daním pro stát anebo kolik energie vydáte v práci jen pro sebe a svou rodinu. Zda chcete jíst skutečné potraviny anebo jen jejich napodobeniny a suplovat to výživovými doplňky a léky. Ve výsledku vám zůstane stejné množství peněz. Rozdíl je jen v tom, kolik jich musíte vydělat a za co je utratíte. Zda za zdraví nebo za odvracení chorob.

A kdyby někoho zase napadla myšlenka nějakého lockdownu, tak kde vám bude lépe? V obetonované malé zahrádce s domem, plně závislém od trubek a kabelů anebo na volném prostranství několikanásobně větším, kde vám mohou být roury a kabely vedoucí do světa biznisu skutečné ukradeny? Vydělat vám stejně nedovolí, ale proč se nechat omezovat žít?

Nic není zadarmo

Ani dům s pozemkem na vesnici ani jeho přetvoření na zdroj potravin a paliva, ale také radosti a zdraví. Ale jestli někdo uvažuje nad stavbou/koupí nového domu, zřejmě má nějaké peníze k dispozici, takže v této otázce je to vlastně jedno. Pak už jde jen o to, zda investujeme do sebe (a svých potomků) anebo živíme druhé.

Uvažovat nad svým životem na vrcholu sil a s nadprůměrným příjmem je jednoduché. Svět je pohádka. Která se ale může zhroutit jako domeček z karet. Hodně věci ve svém životě neovlivníme. Co však máme pod kontrolou je to, jaké dopady na nás mohou všechny ty geopolitické a následně ekonomické změny mít. Jestli očekáváme jen dobré, ale jsme připraveni i na zlé, zvládneme vše lehčeji.

Ztráta práce a tím i příjmu nedovolí v moderním domě a v paneláku už vůbec ne přestat topit a snažit se šetřit. Panelák ani moderní dům bez dodané energie nemůže fungovat. Spolu s poplatky anebo splátkami jsme vystaveni riziku, že o tento svůj majetek rychle přijdeme. A nemůžeme s tím nic udělat! Anebo včas si zaobstarat takové bydlení, kde je všechno pod naší kontrolou a záleží jen na nás, jak se zařídíme.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..