Minizáhradka v pytli? Proč ne!

Nemáte zahrádku? Ani balkon? Nevadí! Můžete si pronajmout pytel s kubíkem zeminy a pěstovat co jen chcete. Lépe řečeno, co se vám do toho pytle vejde. Tak takový model zahradničení nabízejí v Praze. Říkají tomu „komunitní zahradničení“.

Pytle jsou umístěny na volných, nevyužitých a často i zanedbaných prostranstvích na sídlišti. Pokud máte o takovou minizahrádku zájem, stačí zaplatit poplatek 850 korun a můžete začít s výsadbou nebo výsevem. V ceně máte zahrnut nejen substrát, ale i vodu na zalévání a možnost použít společné nářadí.

Některé komunity, v jiné části města, nabízejí pronájem minipozemku zdarma. Platí se jen za přednášky o pěstování, využití úrody nebo zakládání kompostu.

Od jara do podzimu tak můžete být na čerstvém vzduchu a hrabat se v záhoně. Ideální pro maminky s dětmi nebo starší lidi, které se nudí v paneláku, chtějí něco pěstovat a nemají kde.

Pokud je cílem takové aktivity spíše pěstování sousedských vztahů než zeleniny, plodů se určitě dočkáte. Obávám se však, že množství zeleniny, kterou si takto dopěstujete vám stačit nebude. A to ani za předpokladu, že vám z ní nic nezmizí. Právě toto bych viděla jako největší problém.

Nebo je v ceně zahrnuta i strážní služba?

Je sice zajímavé, že takový systém zahradničení funguje v New Yorku, v Paříži nebo v Londýně. Jen tam je mentalita lidí trochu jiná. U nás však platí: „Jiný kraj, jiný mrav“. A tak co není zabetonované, to většinou „dostane nohy“.

Navzdory nedostatkům si myslím, že je to dobrý nápad a pokud se dotáhne do konce, bude z něj více užitku než zklamání.

Jeden komentář u “Minizáhradka v pytli? Proč ne!

  1. Google Chrome 33.0.1750.154 Google Chrome 33.0.1750.154 Windows 7 Windows 7
    Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/33.0.1750.154 Safari/537.36

    Ahoj, pěstuju takto rajčata na balkoně. Pokud byste někdo měl problém sehnat pořádný pytel (jako já), tak zkuste tyto odpadní pytle, jsou dostatečně objemné a netrhají se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..