Příběhy léků

Jaksi jsme si už zvykli každý zdravotní problém řešit léky. A tak užíváme léky na všechno. Na různé bolesti, na tlak, na cukrovku či na cholesterol. Zdá se nám jednodušší spolknout tabletku, když nás bolí hlava místo sklenice čisté vody, která by nám možná pomohla stejně dobře a ještě bez nežádoucích účinků.

Léky naordinované lékařem mnohdy ještě kombinujeme s volně prodejnými. Málokdo si však uvědomí, jak mohou jednotlivé léky navzájem reagovat. Že se jejich účinek může snížit nebo zvýšit. V horším případě se mohou projevit i nežádoucí účinky.

Jelikož lékař má mnoho pacientů, nechceme ho svými otázkami o účinku léků obtěžovat. V lékárně také stojí fronta a tak jen vezmeme krabičku s tím, že vždyť z příbalového letáku se dozvíme vše potřebné.

Pokud se však chcete dozvědět o lécích a jejich účincích více, máte skvělou příležitost. Státní ústav pro kontrolu léčiv v České republice vydal knížečku s názvem „Příběhy léků“. Cílem této knížky je zvýšit povědomí pacientů o bezpečném užívání léků a zároveň je povzbudit v tom, aby se nebáli na účinky léků zeptat, zda už v lékárně nebo přímo u svého lékaře.

Knížka jednoduše a srozumitelně přibližuje vývoj léků od bylinek až po chemické látky, které se používají v současnosti. Vysvětluje jejich působení v našem těle od podání až po vyloučení, ale i jejich možné vzájemné reakce. Dozvíte se z ní i jak probíhá registrace nových léků a co to o receptu, který dostanete od lékaře.

Brožura je bezplatná a distribuovat ji budou pacientské organizace. K dispozici bude také v knihovnách či na internetu . Dokonce i jako aplikace pro mobilní telefony.

Já jsem si ji už uložila ve formátu pdf a vřele doporučuji.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..