Když se řekne „kváskový chléb“, většina lidí si představí klasický chléb z pekárny. Ti, kteří se trochu více vyznají, už vědí, že jde o chléb zcela jiný. Že na jeho kynutí se používá místo droždí přírodní kvásek. A ten se vyrábí z mouky a vody. Moukou se však nejčastěji myslí mouka obilná. Žitná, pšeničné či špaldová. Co však mají dělat lidé, kteří nesnášejí lepek, přítomen téměř ve všech obilovinách? Mohou si dopřát kváskový chléb i oni?
Protože zájem o založení si kvásku doma a následné pečení vlastního chleba, zdá se stoupá, bylo jen otázkou času, kdy mi někdo položí otázku typu: „A co my, celiatici, můžeme si i my dopřát kváskový chléb? Máme nějaké možnosti? “
Základem kváskového chleba, o kterém píšu na svých stránkách, je přírodní kvásek. Skládá se z mouky a vody. Protože u nás doma nikdo problémy s lepkem nemá, používám obyčejnou mouku z obilí. A ještě k tomu i celozrnnou. Kdo však má problémy s trávením lepku, případně s velkým množstvím vlákniny, musí hledat jiné alternativy. A tak na vaření či pečení zřejmě používá různé bezlepkové směsi.
Přestože já jsem z nich nikdy nezkoušela udělat kvásek, dočetla jsem se, že to jde. Postupovat můžete podle mého návodu na založení kvásku, jen místo klasické mouky z obilí použijete mouku, která vám nezpůsobuje potíže při trávení. Může to být hotová bezlepková mouka z obchodu nebo namletá z kukuřice či pohanky.
Když budete mísit těsto, zřejmě nebude držet pohromadě, tak jako s moukou obilnou. Přece jen lepek dělá své. Pokud jste již někdy doma pekli bezlepkový chléb, určitě to znáte. A možná už máte i své finty, jak ho vytvarovat. Třeba pomocí formy na biskupský chlebíček.
Každopádně, je potřeba to vyzkoušet. Věřím, že se vám podaří založit si kvásek a dále to už bude pro vás hračka. Držím palce. Jen s chutí do toho. A jak se říká v Čechách: „S chutí do toho, půl je hotovo!“
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; Trident/7.0; rv:11.0) like Gecko
Když jsem otevřel stránku Kváskový bezlepkový chléb, tak jsem zajásal, že někdo napíše co a jak včetně receptu.
Bohužel, stránka je zase snůškou “ keců o ničem“ , navíc paní píče, že kvásek dělá z pšeničné mouky.
Nemám pro to jiné pojmenování – de..l se zase vyjevi na internet.
Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:16.0) Gecko/20100101 Firefox/16.0
Dobrý den, Libore. Patrně jste četl jiný článek, než my ostatní. Pokud hledáte recept na kvásek, najdete ho v dalších článcích, na které vede z tohoto článku odkaz přímo nebo přes „tagy“ a „Podobné články“. Stačí jen nebýt líný a umět používat myš. Mohl byste mi prosím napsat, kde přesně autorka píše, že dělá kvásek z pšeničné mouky? Četl jsem teď článek dvakrát a nějak to nemohu najít 😉
A co se týče doporučení pro celiatiky vyzkoušet do kvásku různé druhy mouky, tak co byste tomu chtěl vytknout? Jinak to nelze zjistit ani s doktorátem z medicíny. A pořád je to lepší, než jíst drahé kupované škrobové směsi, které možná nepodráždí střevo, zato vám způsobí daleko vážnější problémy.
S vaší poslední větou nelze než souhlasit. Hezký večer i vám.
Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.1; Trident/4.0; GTB7.5; SLCC2; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30729; Media Center PC 6.0; AskTbORJ/5.13.1.18107)
Dobrý den, to oč tu jde je lepek. Jde o nesnášenlivost na lepek a ta se může projevit několika způsoby. A Bezlepková dieta bývá v tomto případě jediné řešení, jak se daných problémů zbavit.
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:41.0) Gecko/20100101 Firefox/41.0
Nutno ovšem upozornit, že bezlepková dieta by neměla znamenat škrobovou dietu, jak je to bohužel často vidět u celiatiků. Nakupují potraviny bez lepku, zato se zvýšeným obsahem škrobů. A váha nabíhá…