Jak zabránit sazenicím ve vytahování se za světlem

Sluneční světlo chybí v zimním období nejen nám lidem, ale i rostlinám. A to i přesto, že jim vyhradíme to nejsvětlejší místo v bytě. Na okenním parapetu. Některým ani to nestačí. Nové výhonky jsou často dlouhé, tenké a s minimem lístků. Asi nejnáchylnější jsou v tomto směru nově vysázené. A právě sazenicím se dá až překvapivě jednoduše pomoct.

Některé letničky, ale i paprika či rajčata, potřebují dlouhý čas na to, aby ze semínka vyrostla rostlina vhodná do truhlíku nebo na záhon. Proto je třeba vysévat už v lednu. V tomto čase je ale slunečního světla málo. Návod, jak ho mladým rostlinkám dopřát co nejvíce, jsem viděla minule v receptáři na Prime.

 více světla rajčatům

Je to úplně jednoduché. Stačí k tomu obyčejný alobal. V televizi použili alobalové tác na jídlo. Prohli ho asi v jedné třetině do pravého úhlu. Na kratší část pak položili misku s klíčícími rostlinkami. Větší část tácky posloužila jako jakási zrcadlová stěna. Sluneční paprsky, které by jinak od okna procházeli do místnosti, se od ní budou odrážet přímo na rostlinky. Ty díky tomuto zlepšováku dostanou o třicet procent více světla a přestanou se za ním vytahovat. Geniální, že?

 více světla rajčatům
zrcadlová stěna z alobalu

Já jsem tác z alobalu doma neměla, ale využila jsem klasický alobal na grilování. Dal by se použít i ten úplně obyčejný, ale tento grilovací je trochu pevnější. Odstřihla jsem si kus na šířku klíčící nádoby a aby byla zrcadlová stěna co nejpevnější, ohnula jsem ho ještě na polovinu. Lesklou stranou ven. Pak jsem už jen zrcadlovou stěnu vyformovala tak, aby držela na misce s rostlinami a bylo hotovo.

 více světla pro majoránku
zrcadlová stěna pro majoránku

Celá tato paráda netrvala déle než deset minut a nestála téměř nic. Ale věřím, že rostlinkám pomůže přečkat těch pár týdnů, než se oteplí a slunečních paprsků bude zase o trochu víc.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..