Jak si poradit s nemocí králů?

V minulosti tato nemoc údajně postihovala hlavně ty, co se v měli dobře. A protože je dnes podle statistik jednou z nejčastějších civilizačních chorob, asi se máme fakt dobře. Alespoň co se týče jídla. A o jaké nemoci to vlastně mluvím?

steak by ste nemali... O zvýšené koncentraci kyseliny močové v těle a jejím důsledku, dnavé artritidě, tedy dně.
Kyselina močová je látka, která se v těle běžně tvoří a postupně odbourává. Nachází se v krvi. Pokud se jí však vytvoří nadbytek a ledviny ji nedokážou vyloučit, ukládá se v podobě krystalků (urátu sodného) do kloubů. Nejčastěji jsou postiženy prsty a kolena. Může se časem uložit iv ledvinách v podobě kamenů. Tato nemoc se dlouho nemusí nijak projevovat. Když však přijde záchvat, nesnesitelná bolest v kloubech či ledvinách skolí nejednoho chlapa. A proč říkám chlapa? Neboť chlapy postihuje dvakrát častěji než ženy. Možná proto, že více milují maso a alkohol, hlavně pivo.

Jelikož tato nemoc úzce souvisí s jídlem, hlavním opatřením podle dr. Bukovského je úprava stravy. Základem je omezit potraviny s vysokým obsahem takzvaných purinů. Puriny jsou látky, které se v těle mění na kyselinu mléčnou a ta brání odbourávání kyseliny močové.

Při akutním záchvatu je dobré konzumovat jen zeleninu, alespoň pár dní.

paradajky vám pomôžu Potom dlouhodobě je třeba omezit maso, hlavně hovězí a jehněčí, vnitřnosti, mušle, bílou mouku, chléb a pečivo s droždím. Pozor je třeba dát i při luštěninách, avšak zelené fazolové lusky, zelený hrášek, mrkev nebo brambory nejsou problém. Dobrou volbou jsou i rajčata, okurky a cibule.

Přidat se může listová zelenina, chřest, špenát, brokolice. Obsahují důležitou kyselinu listovou, mladé maminky už vědí 😉

Z ovoce si dopřejte třešně, jahody, borůvky nebo i ostružiny / černice.

A jelikož se jedná o postižení kloubů, výborné jsou 3-omega mastné kyseliny, nejlépe z přírodního zdroje, za studena lisovaného lněného oleje, stačí 1-2 čajové lžičky, případně čerstvě mletých lněných semínek 2-3 čajové lžičky.

Mě zajímají také širší souvislosti, co se týče příčin nemocí a tak jsem pátrala i po příčinách vzniku dny. Chorobou trpí hlavně muži, nejvíce „vůdci, vládci“, panovačné a dominující osobnosti. Mohou být pjablkáostiženy i ženy temperamentní, s výraznými řídícími schopnostmi, které se snaží v rodině nahradit nedostatek mužské aktivity. Takto postižení lidé vyžadují určitou poslušnost, ať už partnera, dětí nebo i spolupracovníků.

Záchvat tyto lidí zastavuje, nutí je vstoupit do sebe, ztišit se. Měli by se zamyslet nad vztahy se svými blízkými, zda jim dostatečně projevují svou lásku, zda je dostatečně chválí a oceňují.

A hlavně odpustit sobě i ostatním.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..