Proč nezalévat zahradu hadicí

Pěstování zeleniny se neobejde bez vody. A když přijde suché léto bez srážek, musíme dostatek vody rostlinám zajistit my pěstitelé. Roznášení vody ve vědrech a polievacích konvicích po zahradě je časově i fyzicky náročné a ve velkých zahradách přímo nemožné, proto mnoho lidí volí pohodlnější řešení, polévání hadicí nebo rozstřikovacími systémy, napájenými čerpadlem. Pro některé rostliny je tento způsob velmi nevhodný. Proč?

Nejlepší způsob polévání rostlin v zahradě je využít zachycenou dešťovou vodu ze střech v nádržích. Tato voda je měkká, odstátá a teplá vlivem počasí. Když takovou vodu dostaneme přímo ke kořenům rostlin, tyto ji dokážou celou zužitkovat pro svůj růst a zrání plodů. Zalévání hadicí z nádrže vyžaduje mít nádrž uloženou alespoň půldruhého metru nad zemí, abychom využili samospád a tlak vody v nádrži. Jinak potřebujeme čerpadlo a za polévání pak platíme elektrickou energií, spotřebovanou na jeho provoz. Vypuštění vody do kupy a její odnesení k rostlinám výrazně prodlouží čas polévání.

Mnoho lidí zalévá svou zahradu tak, že připojí hadici k čerpadlu ze studny, případně přímo k vodovodu. Je to rychlé, pohodlné, ale ne levné, zejména při tom vodovodu. No hlavní nevýhodou je, že voda z hadice teče studená. Přitom zem i rostliny jsou zahřáté na teplotu kolem 30 °C. Polévání studenou vodou jim způsobuje šok, pokud nezaléváme přímo ke kořenům a pozdě podvečer.

Protože polévání hadicí svádí k pohodlnému stříkání vody přes rostliny. Přes listy a stonky. Nevím, co v tom lidé vidí, smáčet v horkém létě celou rostlinu studenou vodou. Stejně tak pozalévat komplet celý pokopaný záhon vodou, aby se vytvořila silná tvrdá vrstva?

Když postříkáte vodou, je jedno jestli ze studny, vodovodu nebo z nádrže na dešťovou vodu, celou rostlinu, nedostane se veškerá voda ke kořenům, kde ji rostliny potřebují. Zůstane na listech. A vlhké listy v teplém počasí, to je nejlepší cesta ke vzniku plísní, padlí. A tím zlikvidování sklizně rajčat, okurek, angreštu, hroznů…

Zalévání zahrady hadicí je možná pohodlné a rychlé, ale může být i nebezpečné, když nedáváte pozor.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..