Chtěli byste si vypěstovat co nejvíce své zeleniny či bylinek, jen na to máte malou zahrádku? A možná ani není tak malá, jako ne příliš efektivně využita. A přesně taková byla i moje. Příliš malé záhony. Zato trávníku na sekání zbytečně mnoho. Nápad, jak tento poměr změnit a zároveň zvětšit plochu na pěstování, jsem si přinesla z nedávného kurzu permakultury. Německá kopa mě tak zaujala, že shromáždit potřebný materiál i zrealizovat „stavbu“ jsem s pomocí nejbližší rodiny zvládla za pár dní.
I v mé zahradě jako v mnoha jiných, převažovaly donedávna klasické vodorovné záhony. Kromě toho, že jsem se při jejich udržování musela ohýbat, mnoho druhů zeleniny jsem nepěstovala prostě proto, že jsem je neměla kam zasadit. Založením německé kopy jsem však vyřešila několik problémů. Kromě toho, že jsem získala větší plochu na pěstování, k vysazeným rostlinám se už nebudu muset tolik ohýbat. A navíc, tím, že jsem využila všechny odřezky, zbytky rostlin i posečenou trávu či spadané listí, udělala jsem si v zahradě pořádek.
Využití 3D prostoru v zahradě
A co to ta německá kopa vlastně je a jak si ji můžete vytvořit? Německá kopa je jakési využití 3D prostoru ve vaší zahradě. No nejen prostoru, ale i materiálu. Na její založení můžete použít vše, co v zahradě najdete. Základem je vyhloubena jáma, třeba i uprostřed trávníku. Do ní se postupně vrství různý materiál. Od toho nejhrubšího až po ten úplně nejjemnější. A tak kopy dřeva, chrastí, posečené trávy, nezpracovaného i hotového kompostu doslova mizí před očima. No, ne, že by zcela vymizely. To ani náhodou. Jen se z nich vytvoří právě ta kupa. V ní se bude dřevo a tráva postupně rozkládat, přičemž se bude tvořit teplo. A toto teplo využijí rostliny, které do vrchní, tedy nejkvalitnější zeminy vysadíte.
I když má taková kupa malou nevýhodu, a sice, že vám bude každým rokem postupně klesat, vůbec to nevadí. Vždyť z navrstveného materiálu časem získáte dokonalý výživný kompost. No dokud se tak stane, dopěstujete si na povrchu a po bocích krechty pár rajčat, ředkviček či salátu.
Celý postup založení německé kopy v mé zahradě najdete spolu s fotkami v dalším článku.
Komentáře