Bělení stromů v lednu

V lednu mají někteří zahrádkáři odpočinkový čas, jiní zase plné ruce práce, zejména se stříháním révy. Ale i když hrozny nepěstujete, měli byste zajít podívat se do své zahrady i uprostřed zimy. A také by bylo vhodné po novoročních svátcích ošetřit kmeny stromů vápenným nátěrem. Zabráníte tak jejich poškození náhlým výkyvem počasí, které by ohrozilo vaši příští úrodu ovoce.

Po zimním slunovratu před Vánočními svátky se Slunce na obloze vrací na naši stranu a svítí postupně stále více. Když uprostřed zimy se objeví několik slunečních a teplejších dní, tmavé kmeny stromů v ovocném sadě se vlivem slunce ohřejí a začne v nich proudit míza do koruny. Když v noci dobře přituhne, zmrzlá voda zvětší svůj objem a kmen může prasknout.

Zabránit tomu může právě vápenný nátěr kmenů stromů, který odráží sluneční paprsky a tak se kmeny nadměrně nezahřívají. Pomůže i obalení stromků bílou netkanou textilií nebo světlé plastové návleky, chrániče, které současně brání okusu zajíci, pokud nemáte zahradu oplocenou.

Vápenný nátěr chrání stromy před poškozením mrazem

Ve vědru rozmíchejte vápno v poměru deset litrů vody a jeden a půl kilogramu vápna, samozřejmě v množství, které potřebujete pro svou zahradu. Pokud máte malé stromy nebo jen pár, stačí vám i pětilitrový kbelík. Po rozmíchání (dřevěnou hůlkou) naneste širším štětcem při malých stromech nebo malířskou štětkou na větší kmeny. Nátěr může pokračovat i na přechod z kmene do hrubých větví. Po práci nezapomeňte vědro a zejména štětec dobře umýt, aby vám zbytečně nezatvrdl a mohli jste jej použít i příští rok. Vápennou vodu bez obav rozlijte na trávníku, zvláště pokud máte v něm mech, úprava kyselosti mu jen prospěje. Po natření se vám může zdát, že je nátěr nesouvislý a skvrnitý, ale když voda vyschne, zůstanou kmeny pěkné bílé.

Jarní deště postupně smyjí vápenný nátěr ze stromů. Tehdy už ale nebude třeba chránit ovocné stromy před rozmrznutím. V tuhé zimě ale může několik slunečných dnů nadělat v ovocném sadě pěknou galibu, pokud své stromy na přechodné oteplení včas nepřipravíte. Začátek ledna je na to ideálním obdobím a současně si zkontrolujete svou zahradu uprostřed zimy.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..