Nebojte se kvásku

V mé schránce se objevil zajímavý email. Týkal se založení kvásku. Pisatelka by si ráda založila svůj vlastní kvásek, jen s tím prý nemá žádné zkušenosti. A protože má obavy, aby ji prvotní neúspěch od pečení neodradil, ráda by se dozvěděla cosi z mých bohatých zkušeností s kváskem.

Myslím, že toto téma by mohla zaujmout více z vás a tak jsem se rozhodla zpracovat odpověď na tento email formou článku.

I mé bohaté zkušenosti začali tím, že jsem o kvásku nic nevěděla. Přesto, že jsem si postup nastudovala od úplného začátku, a nebyl vůbec složitý, já naivní jsem si myslela, že si práci usnadním tím, že si koupím hotový sušený kvásek, rozdělám ho s vodou a bude hotovo. Ale nebylo. Kvásek chytil plíseň a já jsem si i tak nakonec musela svůj kvásek založit i vychovat sama. Ale jen jednou. Na začátku. Od té doby používám stále tentýž. Jen ho vždy před pečením chleba dokrmím a je to.

Pokud si pozorně přečtete mé články o založení kvásku, jeho krmení i pečení chleba, budete mít všechny potřebné informace.

Věřte, založit kvásek není nic, co byste nezvládla. Ale ten pocit, že si dokážete upéct svůj vlastní chléb bez droždí, jen z mouky a vody, stojí určitě za to.

můj nejnovější kváskový chlebíček
můj nejnovější kváskový chlebíček

2 komentáře “Nebojte se kvásku

 1. Google Chrome 49.0.2623.87 Google Chrome 49.0.2623.87 Windows 8.1 x64 Edition Windows 8.1 x64 Edition
  Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/49.0.2623.87 Safari/537.36

  Dobrý den,
  založila jsem si podle vašeho návodu kvásek, ale nevím zda se mi povedl. Žádné bublinky se v něm nedělají a divně až moc kysele páchne a chutná. Jaká teplota je vhodná pro zrání kvásku. Nevím zda není doma moc chladno. Kvůli pracovnímu vytížení a protože je sklem na uhlí skoro prázdný zatápíme jenom až večer, aby se dům trochu ohřál. Tak nevím zda je pro proces kvásku potřeba nějaká minimální teplota.

  1. Firefox 46.0 Firefox 46.0 Windows 7 Windows 7
   Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:46.0) Gecko/20100101 Firefox/46.0

   Kvásek potřebuje teplo. Když není v teple, tak bude kvasit pomalu. V teple vám začne bublat už druhý až třetí den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..