V mé schránce se objevil zajímavý email. Týkal se založení kvásku. Pisatelka by si ráda založila svůj vlastní kvásek, jen s tím prý nemá žádné zkušenosti. A protože má obavy, aby ji prvotní neúspěch od pečení neodradil, ráda by se dozvěděla cosi z mých bohatých zkušeností s kváskem.
Myslím, že toto téma by mohla zaujmout více z vás a tak jsem se rozhodla zpracovat odpověď na tento email formou článku.
I mé bohaté zkušenosti začali tím, že jsem o kvásku nic nevěděla. Přesto, že jsem si postup nastudovala od úplného začátku, a nebyl vůbec složitý, já naivní jsem si myslela, že si práci usnadním tím, že si koupím hotový sušený kvásek, rozdělám ho s vodou a bude hotovo. Ale nebylo. Kvásek chytil plíseň a já jsem si i tak nakonec musela svůj kvásek založit i vychovat sama. Ale jen jednou. Na začátku. Od té doby používám stále tentýž. Jen ho vždy před pečením chleba dokrmím a je to.
Pokud si pozorně přečtete mé články o založení kvásku, jeho krmení i pečení chleba, budete mít všechny potřebné informace.
Věřte, založit kvásek není nic, co byste nezvládla. Ale ten pocit, že si dokážete upéct svůj vlastní chléb bez droždí, jen z mouky a vody, stojí určitě za to.
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.3; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/49.0.2623.87 Safari/537.36
Dobrý den,
založila jsem si podle vašeho návodu kvásek, ale nevím zda se mi povedl. Žádné bublinky se v něm nedělají a divně až moc kysele páchne a chutná. Jaká teplota je vhodná pro zrání kvásku. Nevím zda není doma moc chladno. Kvůli pracovnímu vytížení a protože je sklem na uhlí skoro prázdný zatápíme jenom až večer, aby se dům trochu ohřál. Tak nevím zda je pro proces kvásku potřeba nějaká minimální teplota.
Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; rv:46.0) Gecko/20100101 Firefox/46.0
Kvásek potřebuje teplo. Když není v teple, tak bude kvasit pomalu. V teple vám začne bublat už druhý až třetí den.