Domácí švestková povidla si mnozí spojují s dětstvím a pobytem u prarodičů na venkově, kde se švestková povidla vařily venku ve velkém kotli anebo ve velkém hrnci na sporáku na dřevo. A v obou případech bylo potřeba v tom horku stát a neustále švestky míchat, aby se nepřipálily, dokud povidla nezhoustla. No tak dnes lze švestková povidla připravit daleko snadněji a pořád to budou ta stará poctivá švestková povidla bez konzervantů a nesmyslných přísad.
Když píšu „připravit“, tak myslím připravit, ne uvařit. Protože právě v tom je kouzlo dnešního receptu, že pokud švestková povidla nevaříte, tak je ani nemusíte míchat. A tedy u nich v tom horku, ať už venku nebo u sporáku, ať už plynovém nebo elektrickém, nemusíte stát. Zkrátka moderní švestková povidla na „japonský způsob“, dělá „sato samo“.
Jak začít? Jako vždy. Nasbírejte nepoškozené švestky ze stromu, umyjte je a nakrájejte na čtvrtky, při tom odstraňte pecku. Pak do směsi nasypte trochu cukru, někdo dává tolik, kolik je švestek, ale podle mne je to příliš, u nás stačí cca 20%, tedy na pět kilo švestek kilo cukru. Takto připravená hmota by mohla postát z večera do rána v přikrytém hrnci, ale když spěcháte, rovnou dejte povidla péct.
Ano, dobře čtete, tyto povidla se pečou. Těsně před pečením do směsi zamíchejte 1% octa koncentrace 8%, tedy na pět kilo ovoce s cukrem 50 ml octa. A potom vylijte do hlubokého plechu na pečení. Většina sporáků s elektrickou troubou je dost velká na dva hluboké plechy nad sebou. A podle velikosti trouby i plechů můžete najednou dát péct 5 až 8 kilo povidlové hmoty.
Troubu nastavte na teplotu 200 stupňů a horní i spodní ohřev a když začne směs vřít, teplotu snižte tak, abyste udrželi směs v mírném varu. Zhruba jednou za půl hodiny lehce promíchejte.
Přibližné po třech hodinách by se mělo odpařit tolik vody, aby se směs vešla do jednoho plechu, tak ji přelijte. Pokračujte ve varu a míchání každou půlhodinu a po celkem asi pěti hodinách (záleží od hloubky plechu, tedy množství směsi, i od množství vody ve švestkách) by měla být směs rozvařená a hustá tak akorát na umístění do skleniček.
Zavřené skleničky se švestkovými povidly položte na hluboký plech v troubě tak, aby se nedotýkali navzájem ani okrajů plechu a zalijte do dvou centimetrů vodou. Přiveďte vodu do varu a od tohoto momentu udržujte var deset minut. Tím zasterilizujete švestková povidla v páře. Po vychladnutí skleničky vyberte z trouby a uložte na oblíbené místo. Vaše pečená švestková povidla jsou hotova.
A zda si je dáte na kváskový chléb s máslem nebo do buchet anebo připravíte švestkové taštičky, je na vás.
I když celkový čas přípravy švestkových povidel je dlouhý, čas, který jim musíte věnovat vy osobně, je tímto způsobem přípravy krátký. Celou dobu se můžete v domě anebo kolem něj věnovat čemukoliv jinému, jen občas očkem mrknete, zda se na plechu vaří.
Pro nás má kouzlo přípravy švestkových povidel osobitou příchuť, protože na napájení elektrické trouby používáme elektřinu z naší solární elektrárny 😉 a samozřejmě švestky z našeho ovocného sadu. Zatím jsme připravili tři várky povidel a nevylučujeme další.
Doufám, že si pochutnáte stejně, jako my.
Komentáře